westerwelle
Guido Westerwelle (prvý sprava). PHOTO: © European Union, 2013

Nemecko: Brány do EÚ sú pre Ukrajinu stále otvorené

westerwelle
Guido Westerwelle (prvý sprava). PHOTO: © European Union, 2013

Podľa nemeckého ministra zahraničia Guida Westerwella ešte pre Ukrajinu nič nie je stratené a do európskeho spoločenstva sa stále môže dostať. „Ponuka pre ňu stále platí“, vyhlásil nemecký minister pre zahraničie počas návštevy ukrajinského Kyjeva. Do krajiny pricestoval, aby sa stretol s lídrom opozície, boxerom Vitalijom Kličkom.

Podpora od bývalých prezidentov Ukrajiny

Traja bývalí ukrajinskí prezidenti podporili protesty v Kyjeve. Tiež ostro odsudzujú policajné zásahy proti demonštrantom. Tie sa začali po tom, čo ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nepodpísal asociačnú dohodu s EÚ počas summitu v litovskom Viniuse ešte koncom novembra.

Reagujú aj slovenskí politici

Podľa Jána Figeľa, bývalého eurokomisára a zároveň predsedu KDH je dnes Ukrajina zmietaná politikou, ktorá skôr reprezentuje zneužívanie moci než službu verejného záujmu.

Viac..  Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová víta odporúčania EK pre cezhraničných pracovníkov

„Verejný záujem si vyžaduje dialóg, rešpektovanie práva a hľadanie perspektívy pre celú spoločnosť, nie pre oligarchov či mocenské skupiny. Po rozhodnutí prezidenta a vlády neprijať Asociačnú dohodu s EÚ čaká Ukrajinu náročný a nevyhnutný proces postupnej kryštalizácie jasnej geopolitickej orientácie. Sila atraktívnosti EÚ, väčšej slobody a prosperity bude súperiť s mocenským prístupom Janukovyča podporovaného Moskvou. Slovensko a Únia by mali zostať otvorené a aktívne pre ďalšiu spoluprácu a pridruženie Ukrajiny k priestoru stability a európskej integrácie. Som presvedčený, že táto otvorenosť a solidarita prinesie v dohľadnej budúcnosti pozitívne ovocie na prospech občanov Ukrajiny i Európy,“ povedal Ján Figeľ pre portál EuropskeNoviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …