EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Bývalý eurokomisár Figeľ: Demokracia a ľahostajnosť sú dlhodobo nezlučiteľné
figeľ
Ján Figeľ ešte ako eurokomisár. PHOTO: © European Union, 2004

Bývalý eurokomisár Figeľ: Demokracia a ľahostajnosť sú dlhodobo nezlučiteľné

figeľ
Ján Figeľ ešte ako eurokomisár. PHOTO: © European Union, 2004

Ján Figeľ, podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky má bohaté skúsenosti ako eurokomisár. Podelil sa s nami o svoje skúsenosti a názory z pozície európskej i slovenskej stoličky.

Aká bola cesta k pozícii eurokomisára?

Bol som vo dvoch komisiách. Prvá bola Komisia Romana Prodiho, ktorá zvládla rozšírenie Európskej únie o desať krajín. Bolo to historicky najväčšie a svojím spôsobom prelomové rozšírenie. Potom som nastúpil do Komisie José Manuela Barrosa, z ktorej som odchádzal na konci septembra 2009, tesne pred jej zavŕšením, keď pokračovala v podobe druhej Barrosovej Komisie. To ako som sa stal členom Európskej komisie výrazne súvisí s obdobím pred vstupom, pretože som bol od roku 1998 Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a Hlavný vyjednávač Slovenska pre vstup do Európskej únie. Bolo to jedinečné obdobie, ktoré sa neopakuje; plné mnohých rozhodujúcich krokov na ceste, ktorá nás priviedla k dnešným reáliám. Pre mňa to bolo nadviazanie na obdobie zápasu o túto cestu –  štyri roky s politikou, ktorú reprezentoval Vladimír Mečiar a jeho vtedajšia koalícia s Jánom Slotom a Jánom Ľuptákom. To obdobie bolo pre nás ťaživé a zložité. No zároveň bolo dôležité ako test a  zápas, ktorý má potvrdiť, že nám záleží na charaktere demokracie, na ústavnosti, na európskosti Slovenska. Znamenalo to, že tú maturitu, ktorý každý sám za seba robil sme zvládli aj my. Nebolo to len preto, že aj iní išli do Únie, ale aj nám na tom osobitne a väčšine záležalo. Totiž v roku 1998 všetci traja naši susedia (Maďarsko, Česko a Poľsko) už boli pozvaní do týchto procesov. V roku 1999 sa stali súčasťou NATO a Slovensko výrazne zaostávalo. Jednoducho, ten vlak by bol odišiel aj bez nás, a preto bolo treba v skrátenom čase zvládnuť to, čo iní postupne zvládali bez nás v tej prvej vlne. To, že sa to podarilo, považujem za prínos a ubezpečenie aj do budúcnosti, že Slovensko tam, kde je schopné konsenzu, odhodlania a nasadenia vlastných síl, určitých administratívnych, inštitucionálnych, ale hlavne spoločenských a politických, je a v budúcnosti aj môže byť úspešné.

Viac..  Anna Záborská o podpore malých podnikateľov: EÚ je príliš opatrná

Ako vnímate svoje postavenie?

Postavenie eurokomisára vnímam ako dôležitú skúsenosť, nielen osobnú, ale aj spoločnú, pretože Slovensko je dnes súčasťou európskych a euroatlantických štruktúr už desať rokov. Z roka na rok to bude stále viac a viac samozrejmosťou pre mnohých. Ono to samozrejmosťou nebolo, nie je a nebude. Vyžaduje si to poznanie, angažovanosť a samozrejme aj istú skúsenosť s tým ako Slovensko môže svoj aj spoločný záujem presadzovať cez ľudí, cez inštitúcie, cez rozhodnutia, respektíve legislatívu, ktorá je tam prijímaná.

Aký najväčší úspech priniesla vaša práca?

O bar

Odporúčame pozrieť

figel2

Ján Figeľ o bezpečnosti a rozvoji v New Yorku

Osobitný vyslanec EÚ pre slobodu náboženstva alebo viery vo svete Ján Figeľ sa v uplynulom …

  • Vlado Mlynár

    Zabudli ste doplniť všetky jeho tituly: klamár, realitný podvodník, plagiátor a neoprávnený držiteľ titulu PhD.

    • Theodor Ei Moidis

      A predseda fakultného výboru SZM.