EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Zajtra zasadá Európsky parlament. Riešiť budú rómske ženy, ale aj situáciu na Ukrajine
Európsky parlament
PHOTO: redakcia/Štrasburg.

Zajtra zasadá Európsky parlament. Riešiť budú rómske ženy, ale aj situáciu na Ukrajine

Európsky parlament
PHOTO: redakcia/Štrasburg.

Každý mesiac sa stretávajú europoslanci na pravidelnej plenárnej schôdzi v Štrasburgu, kde prijímajú všetky dôležité rozhodnutia pre Európsku úniu. Na programe je množstvo hlasovaní . V týždni od 9. – 12.12.2013 sa budú europoslanci venovať týmto témam:

EÚ bude prepusteným pracovníkom poskytovať podporu aj po roku 2014

Európska únia bude vďaka úsiliu poslancov poskytovať podporu prepusteným pracovníkom aj v rokoch 2014-2020. Dohoda, ktorú dosiahli zástupcovia Parlamentu a litovského predsedníctva, navyše rozširuje nárok na pomoc o ďalšie skupiny pracovníkov vrátane samostatne zárobkovo činných osôb a zamestnancov so zmluvami na dobu určitú. Ak ju poslanci schvália v nezmenenej podobe, pravidlá nového Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii budú účinné od 1. januára 2014.

Základné bankové účty pre všetkých

Poslanci sa v stredu budú zaoberať legislatívnym návrhom, ktorý by umožnil každej osobe s legálnym pobytom v EÚ zriadiť si základný platobný účet s jasnými pravidlami a porovnateľnými poplatkami, prípadne ho vymeniť za účet s lepšími podmienkami. Na štvrtok naplánované plenárne hlasovanie by malo parlamentným vyjednávačom poskytnúť silný mandát na rokovania o finálnom znení legislatívy s členskými štátmi.

Slučka okolo daňových podvodníkov sa sťahuje 

Poslanci sa v stredu vyjadria k plánom na rozšírenie výmeny daňových údajov medzi členskými štátmi o ďalšie kategórie príjmov. Podľa návrhu Európskej komisie by si členské štáty mali od roku 2017 automaticky vymieňať údaje o príjmoch z dividend, kapitálových ziskoch a zostatkoch na bankových účtoch. Parlament bude vo štvrtok so zástupcami Komisie diskutovať aj o najnovších a budúcich krokoch zameraných na boj proti daňovým únikom.

EÚ musí urobiť viac pre integráciu rómskych žien

Európska únia musí vynaložiť viac úsilia v oblasti integrácie rómskych žien do spoločnosti, uvádza sa v nelegislatívnom uznesení, o ktorom budú poslanci hlasovať v utorok. Parlament v ňom bude žiadať opatrenia na podporu začlenenia rómskych žien do systému vzdelávania a trhu práce, ochranu pred ich prepustením v období tehotenstva a pred chudobou. Zlepšiť by sa tiež mal prístup k zariadeniam starostlivosti o deti.

Viac..  Občania SR nebudú po odchode Británie z EÚ poškodení

Práva sexuálneho a reprodukčného zdravia

Poslanci budú v utorok hlasovať o nelegislatívnom uznesení, ktoré požaduje komplexnú sexuálnu výchovu pre dievčatá a chlapcov, opatrenia na predchádzanie nechceným tehotenstvám a garanciu rovnakého prístupu k antikoncepcii a bezpečnému a legálnemu umelému prerušeniu tehotenstva.

Vyhlásenie víťaza filmovej ceny LUX za rok 2013  

Predseda EP Martin Schulz vyhlási v stredu ráno v hlavnej rokovacej sále Parlamentu v Štrasburgu víťaza filmovej ceny LUX za rok 2013. Tohtoročnými finalistami sú filmy Miele režisérky Valérie Golino (Francúzsko, Taliansko),  The Selfish Giant režisérky Clio Barnard (Spojené kráľovstvo) a The Broken Circle Breakdown režiséra Félixa Van Groeningena (Belgicko). Poslanci budú môcť hlasovať za svojho favorita do 23.55 v utorok.

Dohoda o dočasnom zvýšení cien povolení na emisie CO2 

Poslanci budú v utorok hlasovať o plánoch na zmrazenie obchodovania s povoleniami na emisie CO2, ktorých cieľom je primäť firmy investovať do nízkouhlíkových inovácií. Návrh Parlamentu z júla 2013, ktorý sprísňuje podmienky zmrazenia, by mal obnoviť motivačný účinok systému obchodovania s emisiami (ETS) vytvoreného za účelom zníženia emisií skleníkových plynov a boja proti klimatickým zmenám.

Poslanci zhodnotia situáciu na Ukrajine po vilniuskom samite

Výsledok samitu Východného partnerstva vo Vilniuse, na ktorom ukrajinská vláda odmietla v dôsledku hrozieb zo strany Ruska podpísať asociačnú dohodu s EÚ, bude predmetom utorkovej rozpravy s komisárom Štefanom Fülem. Rozhodnutie ukrajinských lídrov vyvolalo v krajine masové demonštrácie. Parlament bude v stredu hlasovať o uznesení o budúcnosti Východného partnerstva.

Zrušenie dovozných ciel na moldavské víno ako kompenzácia za ruské embargo

O red

Odporúčame pozrieť

Monika Smolkova

Výbor pre ľudské práva schválil krátenie eurofondov pre neprijímanie utečencov, Smolková bola proti

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU. Zdieľaj článok na Facebooku Viac..  Komisia: Naša Únia …