Odkaz z Bruselu: Rómovia majú právo na svoj domov, vyhostenie je forma diskriminácie

Romovia
PHOTO: Flickr.

Všetci sme si rovní, ale niektorí sú si rovnejší. Smernica o rasovej rovnosti zakazuje diskrimináciu na základe rasového alebo etnického pôvodu a do svojich vnútroštátnych predpisov ju prevzali všetky členské krajiny. V Európskej únii žije v súčasnosti viac ako 6 miliónov Rómov a na starom kontinente sa ich počet odhaduje na 10 až 12 miliónov. Často čelia predsudkom a neznášanlivosti, a preto poslanci pracujú na zlepšení ich situácie.

Odkaz z Bruselu znie jasne – koniec porušovaniu základných ľudských práv Rómov a nezákonnému vyhosteniu týchto ľudí z členských štátov. V tejto podobe ho parlament poslal všetkým 28 štátom a Komisii, keď schválili uznesenie. Napriek 17 miliardovej podpore pre Rómov a iné zraniteľné skupiny v období rokov 2007-2013 žije toto etnikum v Európe stále vo veľmi povážlivých podmienkach.

Véronique Mathieu Houillon zo skupiny Európskej ľudovej strany apeluje na Komisiu, parlament a Radu, ktorá vidí ružovejšiu budúcnosť pre Rómov v lepšom smerovaní eurofondov. Hoci sú tieto peniaze dostupné už niekoľko rokov, členské krajiny ich podľa nej nie vždy využívajú na tých správnych miestach. Je dôležité, aby sa ich výsledok odzrkadlil priamo v teréne, nech Rómom konečne prinesie riešenia a odpovede na ich otázky.

Viac..  Michal Šimečka: Oslovili sme Európsku komisiu, aby preskúmala drakonické tresty za marihuanu na Slovensku

Viac sa dozviete v priloženom videu.

O ruz

Avatar

Odporúčame pozrieť

Od októbra bude pre vstup do Spojeného kráľovstva potrebný cestovný pas

Pri vstupe do Spojeného kráľovstva bude potrebné od 1. októbra disponovať platným cestovným pasom – …