EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Odkaz z Bruselu: Rómovia majú právo na svoj domov, vyhostenie je forma diskriminácie

Odkaz z Bruselu: Rómovia majú právo na svoj domov, vyhostenie je forma diskriminácie

Romovia
PHOTO: Flickr.

Všetci sme si rovní, ale niektorí sú si rovnejší. Smernica o rasovej rovnosti zakazuje diskrimináciu na základe rasového alebo etnického pôvodu a do svojich vnútroštátnych predpisov ju prevzali všetky členské krajiny. V Európskej únii žije v súčasnosti viac ako 6 miliónov Rómov a na starom kontinente sa ich počet odhaduje na 10 až 12 miliónov. Často čelia predsudkom a neznášanlivosti, a preto poslanci pracujú na zlepšení ich situácie.

Odkaz z Bruselu znie jasne – koniec porušovaniu základných ľudských práv Rómov a nezákonnému vyhosteniu týchto ľudí z členských štátov. V tejto podobe ho parlament poslal všetkým 28 štátom a Komisii, keď schválili uznesenie. Napriek 17 miliardovej podpore pre Rómov a iné zraniteľné skupiny v období rokov 2007-2013 žije toto etnikum v Európe stále vo veľmi povážlivých podmienkach.

Viac..  K talianskym brehom opäť priplávali člny s migrantmi. Názory na utečencov rozdeľujú Európu

Véronique Mathieu Houillon zo skupiny Európskej ľudovej strany apeluje na Komisiu, parlament a Radu, ktorá vidí ružovejšiu budúcnosť pre Rómov v lepšom smerovaní eurofondov. Hoci sú tieto peniaze dostupné už niekoľko rokov, členské krajiny ich podľa nej nie vždy využívajú na tých správnych miestach. Je dôležité, aby sa ich výsledok odzrkadlil priamo v teréne, nech Rómom konečne prinesie riešenia a odpovede na ich otázky.

Viac sa dozviete v priloženom videu.

O ruz

Odporúčame pozrieť

EU Japonsko

EÚ a Japonsko sa stali strategickými partnermi

EÚ a Japonsko dnes úspešne ukončili svoje rozhovory o otázkach recipročnej primeranosti. Dohodli sa na vzájomnom …