Edite Estrela
PHOTO: © European Union, 2013

Horúce témy v Štrasburgu: rybolov, sexuálne práva a utečenci

Edite Estrela
PHOTO: © European Union, 2013

Včerajší deň bol pre europoslancov poriadne napätý. Venovali sa trom rôznym témam, z ktorých však médiami preletela iba tá najkontroverznejšia – sexuálne a reprodukčné práva, ktoré presadzuje poslankyňa Edite Estrela. Práve jej priezvisko ste mohli zachytiť v súvislosti so šokujúcou správou o sexuálnej výchove už v predškolskom veku.

Ukázalo sa síce, že v tomto konkrétnom prípade ide o hoax, ale iné návrhy tejto poslankyne sa na pléne naozaj preberali. Jej kolegovia museli zodpovedať predovšetkým jednu otázku – je prerušenie tehotenstva tiež ľudské právo? Konzervatívci sa búria už len proti tejto predstave; podľa nich je to jednoznačne proti európskym hodnotám. V prípade plánov na ochranu sexuálnych a reprodukčných práv sa preto jednoznačne postavili proti, a ich nie platí aj pre lepšiu informovanosť a prístup adolescentov k liečbe. Správu teda zamietli.

“V roku 2002 Parlament schváli správu, na ktorej mi veľmi záležalo. Teraz, v roku 2013 ju zamietli. Je to skutočne krok späť,”  okomentovala to Edite Estrela.

Viac..  Ivan Korčok: Európska únia mešká s odpoveďami o tom, aká má byť jej budúcnosť

Europoslanci sa ale zaoberali aj inými dôležitými témami – záchranou migrantov, k čomu ich podnietila nedávna tragédia pri ostrove Lampedusa, ktorá si vyžiadala 366 obetí. Ďalšími horúcimi témami sú spoločná rybolovná politika a  hlbokomorský rybolov. Týkajú sa ho totiž dva rozpory: ochrana živobytia rybárov a ničenie životného prostredia.

Viac o všetkých týchto témach sa však dozviete z videa:

O nin

Avatar

Odporúčame pozrieť

Slovensko vlajka

EK schválila Slovensku prvé navýšenie programu IROP o 195 miliónov eur

Európska komisia schválila prvú tranžu z 242 miliónov eur, o ktoré sa bude navyšovať Integrovaný regionálny …