EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Horúce témy v Štrasburgu: rybolov, sexuálne práva a utečenci
Edite Estrela
PHOTO: © European Union, 2013

Horúce témy v Štrasburgu: rybolov, sexuálne práva a utečenci

Edite Estrela
PHOTO: © European Union, 2013

Včerajší deň bol pre europoslancov poriadne napätý. Venovali sa trom rôznym témam, z ktorých však médiami preletela iba tá najkontroverznejšia – sexuálne a reprodukčné práva, ktoré presadzuje poslankyňa Edite Estrela. Práve jej priezvisko ste mohli zachytiť v súvislosti so šokujúcou správou o sexuálnej výchove už v predškolskom veku.

Ukázalo sa síce, že v tomto konkrétnom prípade ide o hoax, ale iné návrhy tejto poslankyne sa na pléne naozaj preberali. Jej kolegovia museli zodpovedať predovšetkým jednu otázku – je prerušenie tehotenstva tiež ľudské právo? Konzervatívci sa búria už len proti tejto predstave; podľa nich je to jednoznačne proti európskym hodnotám. V prípade plánov na ochranu sexuálnych a reprodukčných práv sa preto jednoznačne postavili proti, a ich nie platí aj pre lepšiu informovanosť a prístup adolescentov k liečbe. Správu teda zamietli.

Viac..  Kaliňák: Európska komisia by nemala trestať krajiny V4 za to, že projekt dobrovoľných kvót je neúspešný

“V roku 2002 Parlament schváli správu, na ktorej mi veľmi záležalo. Teraz, v roku 2013 ju zamietli. Je to skutočne krok späť,”  okomentovala to Edite Estrela.

Europoslanci sa ale zaoberali aj inými dôležitými témami – záchranou migrantov, k čomu ich podnietila nedávna tragédia pri ostrove Lampedusa, ktorá si vyžiadala 366 obetí. Ďalšími horúcimi témami sú spoločná rybolovná politika a  hlbokomorský rybolov. Týkajú sa ho totiž dva rozpory: ochrana živobytia rybárov a ničenie životného prostredia.

Viac o všetkých týchto témach sa však dozviete z videa:

O nin

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Ochranári oceňujú rozhodnutie ministrov životného prostredia podporiť akčný plán EÚ na ochranu prírody

Slovenskí ochranári privítali rozhodnutie ministrov životného prostredia EÚ, ktorí tento týždeň podporili Akčný plán pre …