EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / CESTOVANIE / Cestujete občas lietadlom? Podľa nových pravidiel EÚ si už nemusíte vypínať smartfóny, ani tablety

Cestujete občas lietadlom? Podľa nových pravidiel EÚ si už nemusíte vypínať smartfóny, ani tablety

pasažieri v lietadle
PHOTO: Flickr.

Agentúra EÚ EASA (Európska agentúra pre bezpečnosť letectva) aktualizovala svoje usmernenia o používaní prenosných elektronických zariadení na palube, vrátane inteligentných telefónov, tabletov, a elektronických čítačiek. Agentúra potvrdzuje, že tieto zariadenia môžu ostať počas cestovania zapnuté v „režime lietadlo“ (teda v režime, keď elektronické zariadenie nevysiela), a to aj počas rolovania, vzletu a pristávania, bez ohrozenia bezpečnosti. Komisár EÚ pre dopravu, podpredseda Komisie Siim Kallas, požiadal agentúru EASA, aby urýchlila svoju bezpečnostnú revíziu používania elektronických zariadení na palube v režime vysielania. Očakáva sa, že nové usmernenia sa uverejnia na začiatku roka 2014.

„Všetci chceme počas cestovania ostať pripojení, ale bezpečnosť je v tejto súvislosti kľúčovým slovom. Požiadal som o revíziu na základe jasnej zásady: ak používanie nie je bezpečné, nemalo by byť povolené, ale ak je bezpečné, môže sa používať v rámci stanovených pravidiel. Dnes uskutočňujeme prvý krok smerom k bezpečnému rozšíreniu používania elektronických zariadení pri lete počas rolovania, vzletu a pristávania. Naším ďalším krokom je pozrieť sa na to, ako sa na palube lietadla pripojiť na sieť. Revízia si vyžiada svoj čas a musí sa zakladať na dôkazoch. Očakávame, že nové usmernenia EÚ o používaní zariadení v režime vysielania na palube lietadiel EÚ vydáme v priebehu ďalšieho roka.“

REŽIM LIETADLO

Uverejnené aktualizované usmernenia sa týkajú prenosných elektronických zariadení používaných v režime bez vysielania, ktorý je známy pod názvom „režim lietadlo“. Po prvýkrát umožňujú používanie osobných elektronických zariadení v režime lietadlo vo všetkých fázach cestovania, od vzletu až po pristátie.

Viac..  Štrajk personálu Ryanair sa dotkne aj bratislavského letiska. Rušia lety

Predtým museli byť všetky osobné elektronické zariadenia úplne vypnuté počas rolovania, vzletu a pristávania.

BLUETOOTH, WI-FI, MOBILNÉ TELEFÓNY

Komisár EÚ pre dopravu, Siim Kallas, požiadal Európsku agentúru pre bezpečnosť letectva (EASA), aby urýchlila revíziu týkajúcu sa bezpečného používania elektronických zariadení v režime vysielania na palube. Nové usmernenia sa majú uverejniť v nasledujúcich mesiacoch.

V súčasnosti letecké spoločnosti vo všeobecnosti nepovoľujú telefónne pripojenie alebo pripojenie wi-fi od chvíle, keď sa dvere lietadla zavrú, až do príchodu lietadla do cieľového letiska a opätovného otvorenia dvier lietadla.

Pripojenie na sieť je v súčasnosti možné iba v špeciálne vybavených lietadlách, ktoré majú možnosť pripojiť vás na sieť (to je povolené len v cestovnej nadmorskej výške). V takýchto prípadoch sa cestujúci nepripája na pozemnú sieť, ale na palubný systém osvedčený z hľadiska bezpečnosti. V súčasnosti je takýmto systémom vybavených len niekoľko lietadiel, ale možno očakávať, že v nadchádzajúcich rokoch pribudnú ďalšie.

NA ŤAHU SÚ LETECKÉ SPOLOČNOSTI

Teraz je záležitosťou každej leteckej spoločnosti, aby aktualizovala svoje prevádzkové predpisy. Očakáva sa, že mnohé z nich tak urobia v najbližších týždňoch. Cestujúci však musia v každom prípade postupovať podľa bezpečnostných pokynov posádky, čiže svoje elektronické zariadenia smiete používať len vtedy, ak vám to posádka povolí. Členovia posádky si budú v každom prípade vyžadovať vašu pozornosť pri poučení o bezpečnosti a môžu vás požiadať o odloženie ťažkých predmetov počas vzletu a pristávania.

Kedy smiem používať svoj smartfón, tablet, elektronickú čítačku alebo prehrávač hudby?

lietadlo

 

O red

Odporúčame pozrieť

František Ružička: Chceme, aby bola V4 pre Európsku úniu konštruktívnym a rešpektovaným partnerom

Štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Františka Ružičku vymenovala vláda SR do …