EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Európske právo má zhruba 34 000 zákonov, či dobrá správa z Írska

Európske právo má zhruba 34 000 zákonov, či dobrá správa z Írska

právo
PHOTO: Flickr.

Európske právo má zhruba 34 000 zákonov, po zarátaní súdnych verdiktov, štandardov, či medzinárodných zmlúv, je ich cez 100 000. Niekoľko desiatok tisíc usilovných včeličiek v bruselských kancelárskych komplexoch usilovne pracuje na tom, aby sa prílev nových nezastavil. Staré pravidlo „Neznalosť neospravedlňuje!“ môžeme používať už len s úškrnom. Napríklad v prípade Bulharska, Maďarska, Chorvátska, Slovinska, Grécka a Rakúska rozhodla Komisia, že bilaterálne dohody pre výstavbu plynovodu South Stream sú v rozpore s právom EÚ a môžu pekne začať jednať odznova. Všetky chlebíčky na vzájomných stretnutiach tak vyšli nazmar.

Z bankového sektora priletela jedna dobrá práva. Írska vláda predala niektoré akcie írskych bánk za 580 miliónov eur. Kvapka v mori strát v hodnote desiatok miliárd, ktoré dostali na chrbát írski daňovníci, no signalizuje to aspoň čiastočnú vieru investorov v írske banky.

Viac..  Ľubomír Galko: Čo nám ukázal Manchester

Naopak, v Slovinsku sa obchodovanie s akciami a dlhopismi bánk zastavilo, kým sa nezverejnia výsledky prebiehajúceho stres-testu. Potvrdzuje sa, že tamojšie veľké banky budú potrebovať zhruba 5 miliárd eur na prežitie. Banky majú zlé pôžičky za zhruba 8 miliárd eur a nemajú zahraničných partnerov, ktorí by im poskytli kapitálovú injekciu, keďže sú prevažne štátne.

Šesť európskych bánk dostalo pokutu 1,7 miliardy eur za kartel v spojení so známou aférou LIBORgate (ovplyvňovanie úrokovej miery LIBOR), čo je rekordná suma. Škodoradosť je predčasná. Od daňovníkov dostali tieto banky peniaze na záchranu v rádoch desiatok miliárd eur.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O red

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Ochranári oceňujú rozhodnutie ministrov životného prostredia podporiť akčný plán EÚ na ochranu prírody

Slovenskí ochranári privítali rozhodnutie ministrov životného prostredia EÚ, ktorí tento týždeň podporili Akčný plán pre …