EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / SPOTREBITEĽ / Doživotný záväzok si treba dobre premyslieť – na zrušenie hypotéky budeme mať 7 dní!

Doživotný záväzok si treba dobre premyslieť – na zrušenie hypotéky budeme mať 7 dní!

banka hypotéka
PHOTO: Flickr.

Nájdete si bývanie svojich snov, banku, ktorá vám ho prefinancuje a vezmete si hypotéku na 30 rokov. Vzápätí však zistíte, že ste predsa len precenili svoje možnosti. Kým dnes vás čaká dlhé doťahovanie sa s bankou alebo len búchanie si hlavy o stenu, po novom dostanete možnosť všetko vziať späť. Po tom, čo sa dohodnete na úvere, dostanete celý týždeň na to, aby ste si to celé ešte raz dobre premysleli – a v tomto limite môžete hypotéke povedať aj “nie”.

To je iba jedna zo zmien, ktoré už europoslanci veľkou väčšinou odsúhlasili. Ďalšou novinkou je, že spotrebitelia budú mať právo na štandardizované informácie v celej EÚ a dostanú všetky potrebné informácie o úrokovej miere úveru.

Viac..  Vajcia ako nedostatkový tovar: Situácia sa ešte zhorší

“Hodnotenie úverovej bonity musí byť vykonané nezávisle,” dopĺňa poslanec Antolin Sanchez Presedo. “Navyše vznikne aj prísne nariadenie pre obdobie krízy, aby sme zabránili sociálnemu vylúčeniu a nadmerným poplatkom v prípade nesplácania. Vznikne akýsi platobný strop. Rovnako vyzývame k splácaniu dlhu a uvádzame vzorec výpočtu hodnoty majetku.”

Nesplácanie hypotekárnych úverov vo väčšine krajín rastie. Pre zaujímavosť, v takom Španielsku, ktoré sa s týmto problémom trápi už od roku 2007, je trikrát vyššie ako v Belgicku. Tam totiž na to existujú zbierky zákonov, čo iba dokazuje, že nové pravidlá by štáty prinútili k uvaleniu sankcií v prípade, že pravidlá neporuší klient, ale banka. Teraz už len treba presvedčiť členské štáty o prínose tejto smernice…

Viac sa dozviete z videa:

O nin

Odporúčame pozrieť

Mikolasik

Europoslanec Mikolášik k prípadu Coman: V hre sú status rodiny i samotné základy EÚ

„Ak by Súdny dvor Európskej únie vnútil členským krajinám povinnosť uznať manželstvo osôb rovnakého pohlavia …