EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / SPOTREBITEĽ / Doživotný záväzok si treba dobre premyslieť – na zrušenie hypotéky budeme mať 7 dní!

Doživotný záväzok si treba dobre premyslieť – na zrušenie hypotéky budeme mať 7 dní!

banka hypotéka
PHOTO: Flickr.

Nájdete si bývanie svojich snov, banku, ktorá vám ho prefinancuje a vezmete si hypotéku na 30 rokov. Vzápätí však zistíte, že ste predsa len precenili svoje možnosti. Kým dnes vás čaká dlhé doťahovanie sa s bankou alebo len búchanie si hlavy o stenu, po novom dostanete možnosť všetko vziať späť. Po tom, čo sa dohodnete na úvere, dostanete celý týždeň na to, aby ste si to celé ešte raz dobre premysleli – a v tomto limite môžete hypotéke povedať aj “nie”.

To je iba jedna zo zmien, ktoré už europoslanci veľkou väčšinou odsúhlasili. Ďalšou novinkou je, že spotrebitelia budú mať právo na štandardizované informácie v celej EÚ a dostanú všetky potrebné informácie o úrokovej miere úveru.

Viac..  Európsky dvor audítorov vykonáva audit politiky EÚ týkajúcej sa bezpečnosti potravín

“Hodnotenie úverovej bonity musí byť vykonané nezávisle,” dopĺňa poslanec Antolin Sanchez Presedo. “Navyše vznikne aj prísne nariadenie pre obdobie krízy, aby sme zabránili sociálnemu vylúčeniu a nadmerným poplatkom v prípade nesplácania. Vznikne akýsi platobný strop. Rovnako vyzývame k splácaniu dlhu a uvádzame vzorec výpočtu hodnoty majetku.”

Nesplácanie hypotekárnych úverov vo väčšine krajín rastie. Pre zaujímavosť, v takom Španielsku, ktoré sa s týmto problémom trápi už od roku 2007, je trikrát vyššie ako v Belgicku. Tam totiž na to existujú zbierky zákonov, čo iba dokazuje, že nové pravidlá by štáty prinútili k uvaleniu sankcií v prípade, že pravidlá neporuší klient, ale banka. Teraz už len treba presvedčiť členské štáty o prínose tejto smernice…

Viac sa dozviete z videa:

O nin

Odporúčame pozrieť

Belgická organizácia UNI Europa hľadá nového riaditeľa finančného sektora

UNI Europa je združenie európskych pracovníkov, ktoré hľadá riaditeľa na finančný sektor. Medzi jeho činnosti bude patriť kolektívne …