EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Europoslanec Kukan: Okrem fixného platu dostávame aj bonusy za účasť na rokovaniach
kukan
PHOTO: © European Union, 2013

Europoslanec Kukan: Okrem fixného platu dostávame aj bonusy za účasť na rokovaniach

kukan
PHOTO: © European Union, 2013

Eduard Kukan je jeden z našich 13 europoslancov, ktorí reprezentujú a zastupujú záujmy Slovenska. Člen najsilnejšieho poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany kresťanských demokratov. Patrí medzi najaktívnejších politikov EP. Je predsedom Delegácie pre vzťahy s Albánskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom, Čiernou Horou a Kosovom a zároveň aj členom niekoľkých výborov.  Bol poslancom NR SR, členom zahraničného výboru, stálej delegácie v parlamentnom zhromaždení Rady Európy a predsedom skupiny priateľov so štátmi Balkánu a ministrom zahraničných vecí.

Na Slovensku ste mali sľubnú politickú kariéru. Prečo ste sa rozhodli práve pre EP?

– Moja osobná kariéra na Slovensku skončila. Po neúspešnej kandidatúre na prezidenta som s chuťou pokračoval v práci ministra zahraničných vecí. Bol som zvolený do parlamentu, kde som poctivo pracoval, ale mal som pocit, že všetky skúsenosti, ktoré som nazbieral počas dlhých rokov práce v zahraničnej oblasti by som mohol zúročiť na pôde nejakých medzinárodných organizácii. Skôr som sa videl na pôde OSN ako v EP, ale rozhodol som sa práve pre EP. Vo voľbách som uspel. Práve práca v EP ma nesmierne baví a toto rozhodnutie neľutujem.  Myslím si, že tu môžem byť užitočný.  Preto si dovolím tvrdiť, že moja kariéra na Slovensku skončila. Predstavuje to ukončenie kariéry v jednom štáte, ale zároveň pokračovanie na európskej úrovni. Všetko čo som sa doposiaľ naučil a všetky kontakty čo som získal za tie dlhé roky tu môžem využiť. Je tu mnoho kolegov, bývalých ministrov zahraničných vecí, predsedov vlád, s ktorými som sa osobne poznal počas predchádzajúcich činností.

Brusel, Štrasburg- volebné obvody- neustále cestovanie. Ako to zvládate?

– Cestovanie mi nerobí problém. Na neustále cestovanie a presuny som zvyknutý. Mám veľmi dobre zorganizovaný čas. Hoci to nie je najatraktívnejšia časť poslaneckej práce, ale vôbec mi to neprekáža a nepovažujem to za niečo zaťažujúce. Ešte keby Štrasburg sa lepšie spojil so svetom nakoľko to býva problematické. Ale cestovanie mi  neprekáža.

Viac..  Vladimír Maňka: Brusel nie je byrokratický moloch. Je tu pre občanov

Ako vyzerá Váš štandardný pracovný deň?

– Každý pracovný deň sa skladá z rôznych stretnutí a zasadnutí. Práve preto je potrebné, aby čas bol dobre zorganizovaný. Denne mám osem až desať stretnutí. Okrem oficiálnych stretnutí sú dôležité aj tie neoficiálne s rôznymi členmi EP. Niekedy sa dokonca stáva, že novinári sa snažia stráviť celý deň s europoslancom, aby mali lepšiu predstavu o bežnom dni.

Máte veľmi pestrý program. Kedy sa stíhate pripravovať na stretnutia a rôzne schôdze?

– Za tie roky som sa naučil efektívne využívať čas. Vždy keď cestujem, čítam a pripravujem sa na ďalší deň. Mojou výhodou je, že problematiku nemusím študovať ako sa hovorí od Adama, teda od začiatku. Potrebujem si zistiť naozaj len posledné a aktuálne veci, ktoré si dopĺňam. Takže nie je problém s časom a stíham sa bez problémov pripraviť. Samozrejme keby bolo viac času bolo by to lepšie, ale dá sa to zvládnuť aj takto. Okrem toho mám výborný tím ľudí, ktorému verím, a na ktorý sa môžem spoľahnúť. Oni mi pomáhajú so spracovávaním podkladov. Všetko, čo mi môj tím pripraví si radšej prečítam skôr a pripravím sa. Vystupovanie bez papiera vždy vyzerá lepšie ako keby som to čítal.

Na budúci rok sa vám končí funkčné obdobie. Netajíte sa tým, že chcete opäť kandidovať. Je to predsa len päť ročný mandát. Nebojíte sa, že problémom by mohol byť predsa len váš vek?

– To je dobrá otázka. Ale nemyslím si, že by to bol problém. Keď sa vytvorí nový parlament po voľbách, nie sú tu žiadny funkcionári. Keď sa zídu výbory, predsedá im najstarší člen. Potom vystúpi predseda. Toto mi dodáva odvahu. Sú tu totiž aj starší a keď vidím ako vystupujú, vždy ma to povzbudí.

Určite je to aj namáhavé. Kde beriete pozitívny prístup a energiu?

O red

Odporúčame pozrieť

utecenci

Rakúsky minister obrany: Stále viac migrantov prevádzajú cez Slovensko

VIEDEŇ / Na balkánskej trase vznikajú nové cesty, kadiaľ prevádzači pašujú migrantov. Povedal to rakúsky minister …