EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POĽNOHOSPODÁRSTVO / Spoločná poľnohospodárska politika nás položí na lopatky, sťažujú sa niektorí farmári

Spoločná poľnohospodárska politika nás položí na lopatky, sťažujú sa niektorí farmári

farmári trh
PHOTO: Flickr.

Už čoskoro má začať platiť nová Spoločná poľnohospodárska politika (SPP). Rozhodovali o nej spoločne ministri a poslanci Európskeho parlamentu a mala by zaistiť lepšiu rovnováhu medzi bezpečnosťou potravín a ochranou životného prostredia. Rovnako by mala lepšie pripraviť poľnohospodárov na budúce výzvy a byť spravodlivejšia a legitímnejšia.

O zmenách, ktoré nová SPP prinesie sme vás u informovali, stručne možno iba zrekapitulovať, že podľa poslancov budú takto fondy Únie spravodlivejšie rozdelené, keďže priame platby budú získavať iba aktívni poľnohospodári. Záväzný celoeurópsky mechanizmus navyše mladým poľnohospodárom zaručí zvýšenie platieb o 25 % za prvých 25 až 90 hektárov. Viac prostriedkov získajú aj drobní poľnohospodári. Naopak, veľkým farmám, ktoré dostávajú viac ako 150 tisíc eur, sa platby nad túto sumu znížia minimálne o päť percent.

V rámci novej SPP bude môcť ísť 30 percent z rozpočtov členských štátov na priame platby iba v prípade splnenia záväzných ekologizačných opatrení – ako sú diverzifikácia plodín, zachovanie trvalých trávnych porastov a vytváranie ekologicky zameraných oblastí.

Po prijatí to poslanec Younous Omarjee komentoval takto: “Dochádza tu k revolúcii… celé desaťročia sa systém spoliehal na garantované ceny a kvóty.”

Našli sa aj hlasy, ktoré neboli také presvedčené. Ako poslanec Martin Häusling, ktorý tvrdil, že: “Je tu viac greenwashingu – dezinformácií – ako celkovo ekologizácie”, či jeho kolega Alyn Smith, podľa ktorého “….sme zaznamenali pokrok v rozvoji vidieka, ale neboli sme takí odvážni, ako bolo treba. Mnohé z týchto problémov sa vrátia a potrápia nás.”

Nová politika podľa odborníkov rozhodne je ekologickejšia a viac motivuje mladých poľnohospodárov. Sú tu však aj farmári, ktorí sa sťažujú aj na to, že je príliš nátlaková a nič neponúka. Niektorým skutočne ohrozí živobytie.

V nasledujúcej reportáži (slovenské titulky) sa dozviete priamo od farmárov, ako sa na zmeny pozerajú:

O nin

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Ochranári oceňujú rozhodnutie ministrov životného prostredia podporiť akčný plán EÚ na ochranu prírody

Slovenskí ochranári privítali rozhodnutie ministrov životného prostredia EÚ, ktorí tento týždeň podporili Akčný plán pre …