EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Rusko rozmiestnilo svoje rakety na hraniciach s EÚ

Rusko rozmiestnilo svoje rakety na hraniciach s EÚ

iskander
PHOTO: Flickr.

MOSKVA – Ruské ministerstvo obrany potvrdilo správu nemeckého denníka Bild o rozmiestnení desiatich mobilných taktických rakiet Iskander-M pri hraniciach s NATO.

Ako uviedol hovorca ministerstva, nejde o porušenie žiadnych medzinárodných dohôd. Nemenovaný zdroj z velenia ruskej armády pre denník Izvestija potvrdil, že rakety sú v Kaliningradskej oblasti už rok a pol, a podivil sa nad tým, prečo to teraz spôsobilo rozruch.

Nemecký denník Bild uviedol, že rakety s doletom asi 500 kilometrov môžu niesť konvenčné či jadrové hlavice a dokážu zasiahnuť prakticky ktorýkoľvek cieľ na území Poľska. Z Kaliningradskej oblasti do Berlína je to vzdušnou čiarou 527 kilometrov, dodal denník. Ruský krok má byť údajne odpoveďou na budovanie amerického protiraketového štítu.

RUSKO LOKALIZOVAŤ RAKETY NECHCELO

Viac..  PREHĽAD: Toto sú nové údaje o príchodoch migrantov do Talianska

Ruské ministerstvo zahraničia najprv odmietlo správy komentovať, neskôr sa ale vyjadril rezort obrany. Jeho hovorca Igor Konašenkov potvrdil, že raketové komplexy v oblasti skutočne stoja. Kde presne ale neuviedol. “Ich rozmiestnenie neodporuje žiadnym medzinárodným dohodám,” citovala Konašenkova agentúra Interfax.

Podľa nemenovaného zdroja sú Iskandery v oblasti už rok a pol. “Všetko tam funguje normálne. Je nepochopiteľné, prečo nemecké médiá vyvolávajú paniku,” uviedol zdroj pre denník Izvestija.

O možnosti rozmiestenia Iskanderov hovoril už v roku 2011 vtedajší ruský prezident a súčasný premiér Dmitrij Medvedev. Vysoko mobilná a mimoriadne presná zbraň môže byť použitá k útoku na protivzdušnú a protiraketovú obranu nepriateľa.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

utecenci, azyl

Rakúsko sprísňuje azylovú politiku. Žiadatelia o azyl si po novom zaplatia

VIEDEŇ / Pravicová vláda v susednom Rakúsku schválila návrh zákona, na základe ktorého zaplatia prichádzajúci utečenci …