EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Životná úroveň Slovákov dosahovala v minulom roku 76% európskeho priemeru

Životná úroveň Slovákov dosahovala v minulom roku 76% európskeho priemeru

bratislava
PHOTO: Flickr.

Životná úroveň na Slovensku dosahovala v minulom roku 76 % európskeho priemeru. Vyplýva to z ukazovateľa HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily [HDP p. c. v PPS], ktorý v závere uplynulého týždňa zverejnil Štatistický úrad EÚ [Eurostat]. Ukazovateľ HDP p. c. v PPS vyčísľuje, aká veľkosť celkovej ekonomickej aktivity za určité obdobie pripadá na jedného obyvateľa sledovanej oblasti a porovnáva sa so základňou, ktorou je tento istý ukazovateľ vypočítaný za úniu ako celok.

Porovnávacia základňa, teda priemer za EÚ, predstavuje hodnotu 100. Ak teda v niektorej krajine hodnota vyprodukovaných tovarov a služieb prepočítaná na počet obyvateľov je vyššia ako hodnota za celú EÚ, tak aj výsledný index je vyšší ako100 anaopak. Pre lepšiu porovnateľnosť údajov sa ukazovateľ vyčísľuje v parite kúpnej sily, teda v akejsi umelej menovej jednotke, ktorá zohľadňuje rozdiely v cenových hladinách jednotlivých krajín.

Viac..  Monika Smolková o rozpočte EÚ: Juncker nepotešil nikoho, ale sklamaný je každý

Tento ukazovateľ sa najčastejšie používa na vyjadrenie životnej úrovne, avšak má veľa nedostatkov, a preto je často aj terčom kritiky.

Najvyššiu životnú úroveň v rámci EÚ mali podľa Eurostatu aj v minulom roku Luxemburčania [263 % priemeru EÚ] a najnižšiu Bulhari a Rumuni [47 % resp. 50 % priemeru EÚ]. Podľa Evy Sadovskej, analytičky Poštovej banky spomedzi našich susedov z V4 dosahovali vlani vyššiu životnú úroveň ako my len Česi [81 % priemeru EÚ], naopak Poliaci i Maďari za nami zaostávali [zhodne 67 % priemeru EÚ].

O red

Odporúčame pozrieť

Zitnanska konferencia

Jana Žitňanská: Musíme zvýšiť povedomie o zriedkavých ochoreniach zrážanlivosti krvi

Obmedzenie fyzickej aktivity, prekážky na trhu práce či veľké problémy pri lekárskych zákrokoch. To všetko …