Koniec roka v EP: boj za práva cestujúcich v leteckej doprave a sledovacie praktiky americkej NSA

cestujúci na letisku
PHOTO: Flickr.

Dlhé hodiny na letisku bez jedla, často aj prebdeté noci na plastových stoličkách. S podobnými nepríjemnosťami sa stretol nejeden Európan, ktorý využíva leteckú dopravu. Od prepravcov si v takomto prípade vypočujú iba výhovorky a zamietavé odpovede. Poslanci Európskeho parlamentu však volajú po vyrovnaní síl medzi cestujúcimi a leteckými spoločnosťami.

“Spotrebiteľ je vždy v slabšej pozícii, predstavuje najslabšie ohnivko reťaze,” konštatuje poslanec Georges Bach. “Takže niekedy uvažuje – súdne konanie je pomerne dlhé, dokážem tam obhájiť svoje právo? A nebudú ma poplatky stáť až priveľa?”

Nemožno sa čudovať, že tento boj mnohí klienti leteckých spoločností už vopred vzdajú. V EP však tento týždeň urobili ďalší krok, vedúci k posilneniu práv cestujúcich v leteckej doprave. Podľa súčasnej legislatívy majú na odškodnenie v prípade meškania, zrušenia letu, či pri iných problémoch nárok iba dve percentá cestujúcich. V snahe vyplniť nedostatky v súčasnom nariadení predložili poslanci viac ako 600 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Chcú docieliť objasnenie a jasné definovanie termínu “mimoriadne okolnosti”, ktorý tak často a radi využívajú letecké spoločnosti. Radi by tiež zaviedli odškodnenie cestujúcich pri meškaní dlhšom ako tri hodiny – momentálne totiž platí norma najmenej päť hodín.  Nuž a žiadajú aj prísnejšie právne postihy aerolínií, ktoré pravidlá porušia.

 Pred sviatkami bolo treba poupratovať aj v inej oblasti. Veta, ktorú sme kedysi používali ako vtip, sa totiž vo svetle viacerých udalostí ukazuje byť naozaj pravdivou – veľký brat nás skutočne sleduje.
Cez videokonferenčný hovor poslanci Európskeho parlamentu diskutovali s Glennom Greenwaldom, americkým novinárom, ktorý zverejnil odhalenia Edwarda Snowdena o sledovaní orgánmi NSA. Hoci by si poslanci veľmi radi potrkotali najmä so samotným Snowdenom, more otázok mali aj na Greenwalda. Kľúčovými témami boli právo občanov na súkromie, priemyselná špionáž a chýbajúce reakcie európskych vlád. A odpovede Greenwalda im pokoj určite neposkytli…

A napokon, ako sme vás už informovali, banky a úverové agentúry zostávajú pod drobnohľadom Európskej únie. Európsky parlament preto schválili sériu opatrení – napríklad posilnenie bankového orgánu v EÚ, či vytvorenie fondu na pomoc bankám. Finančný sektor teda nebudú musieť zachraňovať samotné štáty.

Viac..  Pokračujeme v objavovaní Toskánska: Polia a čaro nedokonalosti

“Do fondu budú prispievať samotné banky, podľa toho, aké riziko predstavujú,” spresňuje poslankyňa Elisa Ferreira. “Je to presne tak, ako keď si človek, ktorý má auto, platí poistku – takto sa vlastne zaručí, aby za škodu platil ten, kto ju spôsobil.”

Viac o všetkých troch témach sa dozviete z videa. Chcete vedieť, čo poslancom povedal Glenn Greenwald? Určite si ho pozrite!

O nin

Avatar

Odporúčame pozrieť

lexmann

Europoslankyňa Miriam Lexmann upozorňuje na nezrovnalosti v prípade vyšetrovania smrti Jozefa Chovanca v Belgicku

Očitý svedok vyvedenia Štefana Chovanca z lietadla na letisku Charleroi Roman Behúl sa mal zúčastniť …