EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Nová forma zamestnávania: Agentúrnych pracovníkov pribúda v Únii čoraz viac

Nová forma zamestnávania: Agentúrnych pracovníkov pribúda v Únii čoraz viac

biznis žena
PHOTO: Flickr.

Agentúrni pracovníci sú pre firmu jednou z možností, ako pružne reagovať na rýchle zmeny na trhu. Túto flexibilnú formu zamestnávania využívajú čoraz častejšie milióny Európanov, pre ktorých platia rovnaké podmienky, akoby ich najala priamo spoločnosť. Vyplýva to z Európskeho zákonu o ochrane dočasných agentúrnych pracovníkov, podľa ktorého majú práva a povinnosti, ako ich ostatní kolegovia.

Právna norma sa vzťahuje na rovnakú výšku mzdy, dĺžku pracovného času, prestávku, nárok na odpočinok i dovolenku a  protidiskriminačné opatrenia. Agentúrni pracovníci sa od ostatných zamestnancov v ničom neodlišujú, a preto by mali mať prístup ku kolektívnym zariadeniam, ako sú jedálne, inštitúcie pre deti a dopravné služby. Zamestnávateľ im okrem možnosti odborného vzdelávania poskytuje aj informácie o voľných pracovných miestach v organizáciách, v ktorých pracujú.

Viac..  Brusel spustil hlasovanie o zrušení striedania času. Slováci, zapojte sa aj vy!

Každá členská krajina má svoje vlastné predpisy na ochranu agentúrnych pracovníkov. V niektorých štátoch vyjednávajú o ich požiadavkách zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov, no prvoradé sú všeobecné nariadenia a pokyny zo strany Európskej únie. Presne definované a zrozumiteľné podmienky totiž neznamenajú len lepšie postavenie agentúrnych zamestnancov, ale aj lepší obraz spoločnosti.

Viac sa dozviete v priloženom videu.

O ruz

Odporúčame pozrieť

EU Japonsko

EÚ a Japonsko sa stali strategickými partnermi

EÚ a Japonsko dnes úspešne ukončili svoje rozhovory o otázkach recipročnej primeranosti. Dohodli sa na vzájomnom …