EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Pomôžte Európskej komisii! Napíšte jej, ako sa vám „dýcha“
európska komisia
PHOTO: redakcia/Štrasburg.

Pomôžte Európskej komisii! Napíšte jej, ako sa vám „dýcha“

európska komisia
PHOTO: redakcia/Sídlo Európskej komisie – Štrasburg.

Európska komisia má záujem spoznať názory na smernicu o „Infraštruktúre pre priestorové informácie v Európskom spoločenstve“. Ide o celoeurópsku iniciatívu známu pod názvom INSPIRE, ktorá má pomôcť verejným orgánom, občanom a podnikom spoločne využívať geografické, sociálno-ekonomické a environmentálne údaje. Cieľom konzultácie je zhromaždiť poznatky o skúsenostiach jednotlivých používateľov a osôb, ktoré takéto priestorové údaje vytvárajú, pracujúcich pre súkromný i akademický sektor alebo využívajúcich takéto údaje ako samostatní občania. Tým by sa pomohlo zlepšiť poskytovanie informácií pre politiky a činnosti, ktoré majú vplyv na životné prostredie.

Reakcie na problémy ako znečisťovanie životného prostredia, strata biologickej diverzity a prevencia pred prírodnými katastrofami si vyžadujú kvalitné údaje a informácie o životnom prostredí, ktorých poskytovanie má zabezpečiť smernica INSPIRE. Smernica sa uplatňuje od roku 2007 a Komisia dnes hľadá spôsoby, ako ju prispôsobiť neskoršiemu vývoju.

Do konzultácie sa môžu zapojiť všetci. Obzvlášť vítaní sú respondenti, ktorí majú skúsenosť s iniciatívou INSPIRE. Budú požiadaní, aby vyjadrili svoj názor na také témy, ako sú napr. úrovne dokumentácie priestorových údajov a služieb, ako aj na to, či iniciatíva INSPIRE umožňuje používanie, hľadanie, prehliadanie a sťahovanie priestorových údajov a služieb, ktoré potrebujú.

Viac..  Brexit, terorizmus, ale aj stagnujúce platy. Aj preto Slováci v Británii zvažujú návrat domov

Vítané sú takisto názory na služby poskytované Európskym geoportálom a inými internetovými portálmi s prístupom ku geografickým informáciám.

Respondenti by mali poskytnúť svoj názor na relevantnosť iniciatívy INSPIRE, užitočnosť jej opatrení, jej nákladovú efektívnosť a vykonávanie. Európsku komisiu zaujíma aj to, či sa stretli s pozitívnymi a/alebo negatívnymi účinkami presahovania iniciatívy INSPIRE v oblasti environmentálnej politiky a vo vzťahu k ostatným politikám, ako napr. elektronická verejná správa.

Konzultácia je dostupná vo všetkých jazykoch EÚ. Vyjadriť svoj názor k jednotlivým otázkami môžete TU.

O red

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Ochranári oceňujú rozhodnutie ministrov životného prostredia podporiť akčný plán EÚ na ochranu prírody

Slovenskí ochranári privítali rozhodnutie ministrov životného prostredia EÚ, ktorí tento týždeň podporili Akčný plán pre …

  • Theodor Ei Moidis

    Ja by som bol najradšej,keby sa EUropská komisia poriadne nadýchala HCN!!!