EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Slovenský europoslanec Mészáros: Moja rodina nie je mojou prácou nadšená
Alajos Mészáros
Alajos Mészáros. PHOTO: © European Union, 2013

Slovenský europoslanec Mészáros: Moja rodina nie je mojou prácou nadšená

Alajos Mészáros
Alajos Mészáros. PHOTO: © European Union, 2013

Pokúste sa na úvod trochu predstaviť. Ľudia na Slovensku vás veľmi nepoznajú, napriek tomu, že ste našim europoslancom..

Je to veľmi zvláštny typ práce. Som profesorom chemického inžinierstva a viac ako 30 rokov som pracoval na Chemicko technologickej fakulte STU. Bol som aj veľvyslancom. Práve toto ma čiastočne pripravilo na prácu v EP. Práca má svoje špecifiká ako napríklad nezávislosť od voličov hoci práve môj mandát pochádza z volieb, kde mi ľudia dali svoju podporu. Človek môže konať voľne, no na druhej strane musí rešpektovať princípy a hodnoty EÚ, ktoré  zastupujeme. Ďalej ako člen SMK patrím do EPP a tá ma tiež svoje hodnoty a svoju štruktúru. Toto sú tie spomínané obmedzenia. Samozrejme konáme aj na základe nášho svedomia. Takto môžeme konať najlepšie ako vieme a  voľne dať zo seba to najlepšie v prospech záležitosti, čo riešime. Môžeme to predviesť hlavne vo výboroch, ktorých sme členmi. Ja osobne som členom výboru Pre právne záležitosti a členom výboru pre priemysle, energiu a výskum. Ohľadne právnych záležitosti je dôležité sústrediť sa na duševné vlastníctvo. My nemáme veľké množstvo prírodných zdrojov a preto je našou najväčšou výhodou ľudský potenciál a rozum. Práve toto predstavuje pre Slovensko inovácie a tie si treba chrániť. Preto bolo dôležité, že som bol súčasťou pri rozhodnutiach o duševnom vlastníctve. Bol som jedným zo spravodajcov, ktorí tvorili spoločnú európsku ochranu patentov. Je to veľmi dôležité. Dosiahli sme, že cena patentov, ktorá bola veľmi vysoká, bude teraz predstavovať 10% ceny a obmedzí sa administratíva s ním spojená. Je to naozaj veľký kus práce.

Kde všade ste nazbierali skúsenosti, na základe ktorých vás dali na kandidátku do posledných eurovolieb?

Viac..  Maroš Šefčovič radí mladým: Budúcnosť je vo vede a technike

V 90. rokoch som vstúpil do politiky. Viem dobre po anglicky, rusky, nemecky, som maďarskej národnosti a viem dobre po slovensky. Toto všetko mi dosť pomohlo. Veľa som cestoval a ako predstaviteľ národnostnej menšiny, okrem odbornej politiky zastupujem aj záujmy mojich voličov. Konkrétne ide o ochranu ľudských práv a národnostných menšín. Pôsobil som hlavne na lokálnej úrovni. Ďalej som bol veľvyslancom vo Švédsku a pôsobil som aj na vysokej škole. Potom ma požiadali, aby som kandidoval do EP. Práve všetky tieto skúsenosti mi dopomohli do EP.

S vašou prácou ide ruka v ruke aj veľa cestovania. Nemyslíte si, že tým zanedbávate vašu rodinu?

Priznám sa, je to pomerne obtiažne. Navonok to vyzerá veľmi dobre, ale ako sa hovorí, nie je všetko zlato, čo sa bliští. Toto je naozaj pravda. Ako všetko tak aj táto práca má svoje klady, ale aj zápory. Z kladov môžem spomenúť, že je to zaujímavá práca, v ktorej je možnosť rozvinúť svoje vedomosti a schopnosti. Taktiež práca v kolektíve vzdelaných ľudí je úžasná. Dozviete sa čo je nové, ale dokážete dať zo seba aj to čo je vo vás. Na druhej strane, neustále cestovanie nie je dobré pre rodinný život. Moja rodina nie je práve nadšená z mojej práce europoslanca. Nepresviedčajú ma na ďalšiu kandidatúru. Viete cestovanie je naozaj obtiažne. Sám neviem, kde v blízkej dobe budem. Keď som bol na VŠ môj život bol tiež hektický, ale vedel som, čo ma čaká v blízkej dobe.

Za štyri roky fungovania v EP ste zrejme dosiahli úspechy, ale aj neúspechy. Aké sú to?

O red

Odporúčame pozrieť

EU

EÚ je odhodlaná naďalej zvyšovať svoj príspevok na financovanie opatrení v oblasti zmeny klímy

V roku 2016 výrazne vzrástli príspevky EÚ a jej členských štátov na podporu rozvojových krajín pri znižovaní …