EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / TECHNOLÓGIE / Vytiahne biomasa hladové doliny z biedy?

Vytiahne biomasa hladové doliny z biedy?

Biomasa. PHOTO: Ilustračné Flickr.

Pôvodne chudobné rakúske mestečko Güssing sa koncom 90. rokov stalo modelom socio-hospodárskeho úspechu. Investovalo do tovární na biomasu, ktoré si momentálne cení viac než zlato.

Jedna zo spomínaných tovární napríklad spracúva drevo a mení ho na plyn. Miesto spaľovania dreva využívajú unikátnu vlastnú technológiu a splyňujú ho. Zo splynovaného dreva potom vzniká plyn, ktorý v plynových motoroch vyrába elektrickú energiu a teplo. Teplo sa ďalej rozvádza potrubím popod celé mestečko a tak vykuruje domácnosti. Tento spôsob vykurovania má mnoho výhod. Je lacnejší, ľudia si nemusia kupovať kurivo a starať sa o údržbu vykurovacích zariadení.

Projekt v mestečku Güssing finančne podporila aj Európska únia. Je natoľko úspešný, že sa už našli záujemci z celého sveta, ktorí sa chcú priučiť ako “premeniť” biomasu na zlato. Rozvinutý model výroby energie pritiahol do mesta i viaceré firmy, ktoré poskytli vyše 1000 pracovných miest.

Viac..  Ministri členských štátov rokovali o balíku mobility a ďalších otázkach v cestnej doprave

Zaujal vás tento projekt? Viac sa dozviete v priloženom videu:

O bar

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Ochranári oceňujú rozhodnutie ministrov životného prostredia podporiť akčný plán EÚ na ochranu prírody

Slovenskí ochranári privítali rozhodnutie ministrov životného prostredia EÚ, ktorí tento týždeň podporili Akčný plán pre …