EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Sulík: V EÚ sa v posledných rokoch presadila obrovská byrokracia. Ideme do volieb!

Sulík: V EÚ sa v posledných rokoch presadila obrovská byrokracia. Ideme do volieb!

richard sulík
Richard Sulík. PHOTO: Flickr.

Ing. Richard Sulík, zakladateľ pravicovo-liberálnej politickej strany Sloboda a Solidarita a v súčasnom období poslanec NR SR odpovedal na niekoľko otázok týkajúcich sa jeho postojov k Európskej únii, blížiacim sa voľbám do Európskeho parlamentu a domácim témam. Richard Sulík sa v rozhovore pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk nevyhol ani otázkam zahraničnej politiky Európskej únie.

 

Ako vnímate fungovanie Európskej únie v posledných rokoch?

V Európskej únii sa v posledných rokoch presadila obrovská byrokracia. Je tu aparát 60-tisíc úradníkov, ktorí do veľkej miery zabúdajú na podstatné záležitosti. Európska únia nemá byť o prerozdeľovaní peňazí ale o voľnom pohybe tovaru, kapitálu, osôb a služieb.

Dlho ste žili v Nemecku. Ako ľudia v tejto krajine, ktorá je ťahúňom európskej ekonomiky vnímajú tieto zmeny?

Je potrebné dodať, že som tam žil v inej dobe a to je veľký rozdiel. V 80. rokoch, čo je o 30 rokov skôr, to bolo úplne iné. V tom čase v Nemecku nevstupovala Európska únia do života bežných ľudí v takom rozsahu ako dnes. Vtedy neexistovala taká možnosť ako niekomu niečo zakazovať, napríklad mentolové cigarety a podobne. Preto aj Európska únia bola v tom čase vnímaná v pozitívnom svetle, dnes aj v Nemecku je tento pohľad oveľa kritickejší.

Normy na predaj cigariet či vysávačov sa tak pre mnohých stali jedným z dôvodov prečo sa ľudia odvracajú od EÚ..

Takéto rozhodnutia majú úradníci jednoducho v krvi. Nielen tí bruselskí ale všetci, pretože oni si myslia, že vedia oveľa lepšie ako majú ľudia žiť a snažia sa im túto predstavu vnútiť. Práve toto je hlavným dôvodom prečo sa zmenilo zmýšľanie Európy aj v jej centrách. Pre bruselského byrokrata čo nie je regulované, je nelegálne a tak sa k tomu stavia. To je hlavný problém, že sa úplne vytráca sloboda ľudí a my sme tu hlavne pre to, aby sme proti tomu bojovali.


Veľká Británia už dlhšie špekuluje, že vystúpi z Európskej únie. Myslí to podľa vás vážne?

Čo sa deje vo Veľkej Británii je veľmi zaujímavé. Minimálne Veľká Británia je dosť veľká na to, aby si výstup z Európskej únie mohla dovoliť. Táto otázka ale nie je veľmi aktuálna v prípade Slovenskej republiky. Naša krajina sa podieľa na HDP Európskej únie jedným percentom, čo ale na druhej strane neznamená, že si musíme nechať diktovať podmienky zo strany Európskej únie. Z tohto dôvodu preto bude zaujímavé sledovať tento experiment, čo sa stane, ale toto určite nie je riešením pre nás. Pre Slovenskú republiku je dôležité aktívne bojovať za svoje práve, ktoré má a nenechať sa oklamať pri každej príležitosti ako to robili politické elity doteraz.

Viac..  Vladimír Maňka: Dávajte si bacha. Klamári ohrozujú Vašu budúcnosť, zdravie a život


Ak máte porovnať prácu slovenského a európskeho parlamentu, kde osobne vidíte najväčšie rozdiely?

Podstatný rozdiel je v tom, že slovenský parlament je skutočný parlament. A to v tom, že každý v ňom má právo predkladať návrhy zákonov, teda ktorýkoľvek poslanec môže do Národnej rady Slovenskej republiky predložiť návrh zákona, k tomu musí byť rozprava a potom sa návrh zákona schváli alebo zamietne. Európsky parlament nemá toto právo a je jediným parlamentom na svete, kde poslanci nemajú právo predkladať zákony. V tomto čase už tieto právomoci mierne posilnili ale naďalej Európsky parlament plní v prvom rade takpovediac „alibi“ funkciu celej mašinérie aby sa nepovedalo, že tam nikto nie je priamo volený. Zároveň je to Achillova päta tohto „systému“. Je to jediná organizácia, kde vedia ľudia voliť priamo, všade inde je to už nepriamo alebo formou nominácie či dosadenia ľudí. Normálni občania nemajú možnosť prostredníctvom volieb povedať čo chcú a čo nechcú. K akým voľbám by ste mali ísť aby ste povedali, že sa Vám nepáči čo robí napríklad Draghi (pozn. Mario Draghi – guvernér Európskej centrálnej banky),  Barroso (pozn. José Manuel Durão Barroso – predseda Európskej komisie) či Rompuy (pozn. Herman Van Rompuy – 1. stály predseda Európskej rady)? Títo ľudia sú zrazu tam – akoby spadli z mesiaca.

O Redakcia

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec

Europoslanec Štefanec: Prekážkou lepšieho vzdelávania o EÚ je často byrokracia

Poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (EĽS) sa v piatok stretol s ministrom školstva SR Jurajom Draxlerom vo …

  • Borovicka Doppio

    Pane boze, to su kydy…