Antonio Samaras, grécky premiér
Antonio Samaras, grécky premiér. PHOTO: © European Union, 2013

Grécko na čele Európskej únie. Podnikom chce umožniť ľahšie získať úver

Antonio Samaras, grécky premiér
Antonio Samaras, grécky premiér. PHOTO: © European Union, 2013

Rast, zamestnanosť a podpora sociálnej súdržnosti budú prioritami Grécka počas jeho 6-mesačného predsedníctva EÚ, ktoré sa začalo na Nový rok. Medzi hlavné priority gréckeho predsedníctva patria riešenie významného problému nezamestnanosti mladých ľudí a zvýšenie dostupnosti úverov pre malé a stredné podniky.

Medzi jeho ďalšie ciele patria zlepšenie hospodárskeho riadenia eurozóny a ukončenie rokovaní o ďalšom štádiu bankovej únie. Hlavným cieľom je v tomto prípade predísť tomu, aby sa zopakovala nedávna finančná kríza.

Grécko chce takisto vystupňovať úsilie EÚ v oblasti nelegálnej migrácie a uskutočniť zmeny v stratégii EÚ v oblasti námorných záležitostí a v právnych predpisoch o ochrane údajov. Ďalším bodom agendy je dosiahnutie dohody o používaní prvej generácie biopalív a bridlicového plynu.

Počas gréckeho predsedníctva sa má uskutočniť dôležitý samit s africkými krajinami a je predpoklad, že sa dosiahne pokrok, pokiaľ ide o novú dohodu s Marokom o rybolove.

Bohatý program

Grécko preberá predsedníctvo Rady EÚ vo veľmi rušnom období. S Európskym parlamentom musí ešte pred ukončením jeho súčasného funkčného obdobia v apríli dosiahnuť dohody o širokej škále otázok. V máji sa vo všetkých 28 členských štátoch uskutočnia priame voľby do Európskeho parlamentu, po ktorých sa vyberie nová Komisia.

Viac..  Predstavitelia EK vyzývajú Česko na kontrolu stretu záujmov, hrozia pozastavením eurofondov

V priebehu nasledujúcich 6 mesiacov bude Grécko predsedať stovkám formálnych a neformálnych zasadnutí, bude stáť na čele zložitých rokovaní a hostiť 13 ministerských rád v Aténach.

V posledných mesiacoch Grécko úzko spolupracovalo s Litvou, ktorá predsedala EÚ v druhej polovici roku 2013. V júli 2014 Grécko odovzdá štafetu predsedníctva Taliansku, ktoré privíta nových poslancov Európskeho parlamentu a komisárov.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

znecistenie ovzdusia

Komisia otvorila verejnú konzultáciu o čistejšom ovzduší

Európska komisia vo štvrtok otvorila verejnú konzultáciu o revízii pravidiel EÚ týkajúcich sa kvality okolitého ovzdušia. Cieľom …