EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ZDRAVIE / Skutočná pravda o kvalite potravín? Východ EÚ je vraj odpadkový kôš

Skutočná pravda o kvalite potravín? Východ EÚ je vraj odpadkový kôš

nákupný vozík
PHOTO: Ilustračné Flickr.

BRATISLAVA – Zo Slovenska si potravinárske firmy urobili odpadkový kôš. Aspoň podľa názoru mnohých našincov. My sme porovnali zloženie podľa popisu na obaloch potravín u nás a v Rakúsku a zistili sme, že sa takmer nelíšia. Bežní ľudia však majú iný názor…

AJ KORENIE JE TU LEPŠIE

“Manželka pracuje v Rakúsku a keď ju veziem, idem s prázdnym kufrom a naspäť sa už nemôžeme odviezť. Všetko je tam lepšie – prášky, pistácie a ešte aj obyčajné korenie,” píše sa v maili.

Hneď v úvode je dôležité povedať, že sme v utorok porovnávali výrobky tých istých značiek. A teda napríklad jahodový jogurt tej istej značky zakúpený u nás a jahodový jogurt tej istej značky zakúpený  v Rakúsku. A rozdiel sme v týchto pár náhodne vybraných výrobkoch nenašli aj keď to výrobcom európska legislatíva umožňuje.

Zistili sme, že kolový nápoj tej istej značky u nás obsahuje glukozovofruktózový sirup, kým u susedov doň dávajú klasický cukor. “Zvýšime podiel izoglukózového sirupu, tým pádom zvýšime podiel lacnejšej suroviny, oproti drahšiemu cukru,” vysvetľuje odborník na potravinárstvo Miroslav Spišiak.

Viac..  Až 44% Európanov nevie, že antibiotiká nezaberajú proti chrípke a nachladnutiu

NETREBA BYŤ PARANOIDNÝ

“Výrobcovia sa môžu prispôsobovať stravovacím, chuťovým návykom, ale aj objemu peňaženiek spotrebiteľov jednotlivých krajín EÚ a tomuto môžu prispôsobovať aj zloženie a obsah potravín,” tvrdí hovorca zastupenia EK na Slovensku Andrej Králik.

“Netreba byť paranoidný a myslieť si, že práve nám chce niekto škodiť,” tvrdí odborník na výživu Igor Bukovský. V stredu sme sa do Rakúska vybrali opäť a pýtali sme sa, čo sa tu skutočne oplatí nakupovať.

“Obyčajnú klasickú múku. Dajme tomu, že je drahšia, stojí 1,39, je drahá, ale keď z nej urobíte knedle, alebo keď z nej upečiete niečo, je to neporovnateľné,” povedal kupujúci zo Slovenska. “Jogurty sú tu vynikajúce, sú oveľa lepšie ako u nás,” dodáva ďalší.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

EU Japonsko

EÚ a Japonsko podpísali dve prelomové dohody

Dňa 17. júla sa v Tokiu uskutočnil 25. samit EÚ a Japonska, na ktorom vedúci predstavitelia …