EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Šéf Európskeho dialógu Hajnoš: Aj euroskepticizmus treba vnímať pozitívne
hajnoš
PHOTO: Archív MH.

Šéf Európskeho dialógu Hajnoš: Aj euroskepticizmus treba vnímať pozitívne

hajnoš
PHOTO: archív Miroslav Hajnoš.

Miroslav Hajnoš, zakladateľ občianskeho združenia Európsky dialóg perspektívneho postoja, generálny sekretár Európskej demokratickej strany. Vysokú školu absolvoval v Banskej Bystrici na Univerzite Mateja Bela. Študoval tiež na univerzite Oulu vo Fínsku a pracovné skúsenosti získal v Španielskej Valencii, v Londýne a Liverpoole. Pôsobil ako člen študentskej rady Vysokých škôl a Rady pre Erasmus v Slovenskej akademickej asociácii pre medzinárodnú spoluprácu. Rodák z Bytče.

Ste zakladateľom Európskeho dialógu. Čo Vás viedlo k založeniu tejto organizácie?

– Je veľa faktorov, ktoré ovplyvnili moje rozhodnutie založiť Európsky dialóg. Viaceré ma ovplyvnili najmä počas môjho dlhodobého pôsobenia v rôznych neziskových organizáciách, ktoré sa zaoberali problematikou Európskej únie. Najmä jednotlivými možnosťami, ktoré Európska únia poskytuje jej občanom. Následne som si uvedomil, že by som sa rád o svoje skúsenosti a vedomosti podelil s ostatnými. Zábavné je na tom to, že Európsky dialóg spočiatku fungoval formou blogu, kde som písal o možnostiach, zaujímavostiach, príležitostiach ale aj problémoch a nedostatkoch v rámci EÚ, čo oslovilo viacero mladých aktívnych ľudí, ktorí ma následne kontaktovali s cieľom pridať sa ku mne. Takže záujem mladých ľudí predurčil vznik Európskeho dialógu v dnešnej podobe občianskeho združenia s viac ako 30-timi členmi. V máji tohto roku sme vytvorili platformu, ktorá informuje ľudí o európskych záležitostiach a v budúcnosti plánujeme organizovať rôzne vzdelávacie podujatia s cieľom zvýšiť povedomie slovenskej spoločnosti o tejto problematike. Okrem veľkého záujmu mladých ľudí, skutočnosť, že tento projekt má význam, svedčí aj získaná Európska cena Karla Veľkého pre mládež na národnej úrovni.

Snažíte sa teda Európsku úniu priblížiť viac k ľuďom?

– Nie je to iba o priblížení, my sa skôr snažíme ľudí priamo zapojiť do tzv. “projektu” EÚ a zároveň motivovať ich, aby využili jednotlivé možnosti, ktoré im EÚ ponúka. Viete, v roku 2004, keď sa Slovensko stalo členom Európskej únie, ľudia boli presvedčení, že sa zvýši ich životná úroveň. Objektívne tento fakt nemožno poprieť, subjektívne, z pohľadu jednotlivých ľudí, je to však otázne. Životná úroveň sa vo všeobecnosti vstupom do EÚ zvýšila, pribudli nové cesty, investuje sa do infraštruktúry, modernizujú mestá avšak na úrovni jednotlivca to nie je až tak citeľné, ako si to predstavovali ľudia. V čom vidím problém, je angažovanosť spoločnosti vo všetkých sférach na európskej úrovni. A to chceme napraviť práve my, chceme ukázať a vysvetliť ľuďom ako im môže byť EÚ prospešná, aké majú možnosti, ale ten krok musia spraviť oni, len tak sa budú mať na Slovensku lepšie, ak budú nebojácni a angažovaní.

Viac..  Richard Sulík: Migrácia je najväčší problém Európy, musíme uzavrieť hranice

Prečo podľa vás nemajú ľudia záujem o EÚ a máme na Slovensku skepticizmus?

– Je to najmä z dôvodu, že ľudia majú vlastné problémy, ktoré sa týkajú ich každodenného života, do ktorého EÚ až tak nezasahuje, ak sa na to pozrieme z nadhľadu. Popri bežnej práci mnohí v zásade ani nemajú čas zaujímať sa o dianie na európskej úrovni a zároveň je potrebné uviesť, že nezáujem o danú problematiku môže vznikať aj v dôsledku komplikovanosti celej štruktúry a ťažkostí orientovať sa v danej problematike, pochopiť jej princípy a fungovanie. Z tohto dôvodu častokrát panuje presvedčenie, že pre jedinca ako takého, EÚ nie je prospešná. Ja, ako človek, ktorý podporuje projekt EÚ, som rád, že existujú aj tzv. “euroskeptici”, nakoľko vďaka ich kritickým názorom vzniká dialóg, aj o budúcnosti Európskej únie, čo je v demokratickej krajine veľmi prospešné.  Je možné vnímať, že aj v slovenskej spoločnosti sa rozmohol skepticizmus, čo ako hovorím, vnímam celkom pozitívne, nakoľko je predpoklad, že vzniknú viaceré celospoločenské, prípadne medzinárodné horlivé diskusie (smiech).

Nedávno ste sa začali angažovať aj v politike. Čo vás k tomu viedlo?

O red

Odporúčame pozrieť

Chceš sa venovať zdravotníctvu po administratívnej stránke? Nezmeškaj svoju príležitosť stať sa asistentom Belgickej ABDA asociácie!

Asociácia  farmaceutov a nemeckých združení lekárov hľadá asistenta pre kanceláriu v Bruseli od 1. januára 2018. Čo …