Slovensko sfukuje sviečky. “Euráčmi” platíme už piaty rok

eura bankovky
PHOTO: Flickr.

Slováci platia eurom už päť rokov. Naša cesta k spoločnej európskej mene sa začala už v máji  2004 vstupom do Európskej únie, ale až v roku 2009 sa Slovensko stalo 16-tou krajinou eurozóny. Tento proces iniciovala strana SDKÚ-DS a hoci boli začiatky neisté, na nové platidlo sme si rýchlo zvykli. Od 1.januára 2009 začali bankomaty vydávať výlučne v eurách, no v obchodoch sme mohli platiť korunami až do polovice januára.

Na zavedenie eura si mnohí z nás spomínajú rôzne. Kým staršia generácia nostalgicky spomína na slovenské mince a bankovky, mladšie ročníky sa s eurom stotožnili takmer okamžite. Za jeho zavedenie bola aj europoslankyňa Monika Smolková, ktorá je každý týždeň v Bruseli alebo v Štrasburgu.

„Ľudia, ktorí cestujú viac po Európe, si novú menu rýchlo osvojili. Ak v súčasnosti niekto povie sumu v korunách, prekvapí nás to,“ hovorí pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk Smolková.

Rovnaké pocity má aj podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec, podľa ktorého bolo prijatie eura pokračovaním európskej integrácie: „Pre jeho stabilitu sa ale naďalej musíme správať zodpovedne, pretože stabilné euro je šancou pre našu prosperitu.“

Nový rok s „eurobalíčkom“

Pred piatimi rokmi prepočítali banky všetky účty i úverové produkty svojich klientov na eurá. Nadobro sme zanevreli na poctivú slovenskú korunu a do roku 2009 sme vstúpili s eurom “vo vačku”. Europoslankyňa Monika Smolková hodnotí rozhodnutie Slovenska ako významný krok vpred.

Viac..  Obnova hospodárstva po pandémii koronavírusu bude pomalá a postupná, varuje predseda rozpočtového výboru EP

„Naša ekonomika je závislá od ekonomiky krajín, kde spoločná euromena fungovala už dlhšiu dobu. Práve preto nie sú dopady finančno-ekonomickej krízy tak citeľné, ako by to bolo pri pôvodnej mene,“ dodáva.

Euru mnohí vyčítajú zvyšovanie cien v obchodoch a rast inflácie. Spomínané javy sú skôr doznievajúcim ekonomickým boomom a podľa analytika INESS Martina Vlachynského súvisia so snahou slovenského trhu priblížiť sa k „západu“. Výhody a nevýhody eura by preto radšej riešil v čase, keď dá eurozóna zbohom dlhovej a bankovej kríze.

„Momentálne sme vložili veľké stávky do eurovalov, ale aj do aktivít Európskej centrálnej banky. Až po mnohých rokoch môžeme s istotou povedať, či nám pomohli, alebo či slovenskí aktivisti utrpeli straty,“ objasnil situáciu pre portál EuropskeNoviny.sk Vlachynský.

Smerodajná je fiškálna politika Slovenska

Euro šetrí občanom čas a poplatky za zmenu meny, čo môžu pocítiť najmä pri cestovaní. Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec vníma krajiny, v ktorých sa platí eurom, mimoriadne pozitívne. Keďže tvoríme v eurozóne spoločnú menovú politiku, o to dôležitejšia je podľa neho fiškálna politika a podpora zamestnanosti na Slovensku.

„Pre nás je kľúčová dlhodobá udržateľnosť verejných financií, zodpovedné hospodárenie a znižovanie dlhu. Zásadná zmena by sa mala predovšetkým týkať tvorby nových pracovných miest a zlepšenia životnej úrovne našich ľudí,“ uzatvára Štefanec.

O ruz

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus, lekar, pacienti

Neexistuje jediný relevantný dôvod na pokračovanie núdzového stavu, tvrdí Richard Raši

BRATISLAVA – Neexistuje jediný relevantný dôvod na pokračovanie núdzového stavu na Slovensku. Na tlačovej konferencii …