EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ZDRAVIE / EÚ nemôže Španielsku brániť, aby obmedzilo vykonávanie potratov
Siim Kallas
Siim Kallas, eurokomisár. PHOTO: Credit © European Union, 2014

EÚ nemôže Španielsku brániť, aby obmedzilo vykonávanie potratov

Siim Kallas
Siim Kallas, eurokomisár. PHOTO: Credit © European Union, 2014

Európsky komisár Siim Kallas dnes v Európskom parlamente potvrdil, že EÚ nemôže zasahovať do kompetencií členských štátov v oblasti zdravotníctva a vzdelávania, vrátane problematiky interrupcií a tzv. reprodukčného zdravia. Jeho vyjadrenie odznelo na záver rozpravy o zámere španielskej vlády umožniť vykonať potrat len v prípade znásilnenia, alebo vtedy, ak tehotenstvo vážne ohrozuje psychické alebo fyzické zdravie matky.

“Socialisti sa dnes znova pokúsili zneužiť Európsky parlament na ideologický nátlak na jeden z členských štátov. Našťastie, parlament k tomuto bodu neprijal žiadne uznesenie. No práve takéto snahy sú dôvodom na rastúcu nespokojnosť občanov s fungovaním EÚ,” uviedla po skončení rozpravy europoslankyňa Anna Záborská.

Slovenská europoslankyňa zároveň upozornila na to, že dnešná rozprava bola zaradená do programu schôdze parlamentu ako rozprava o “nediskriminácii v oblasti sexuálnych a reprodukčných práv”.

Viac..  Za odchodom lekárov do zahraničia nestojí výška platu, tvrdia

“To vytvára priestor pre Komisiu aj Parlament, aby konali. Snahy o presadenie potratu ako ľudského práva tak vedú priamo k obchádzaniu európskych zmlúv a okliešťovaniu právomocí členských štátov. Aj preto ich treba rozhodne odmietnuť,” zdôraznila Záborská.

O red

Odporúčame pozrieť

Zaujíma ťa rozvoj potravinového reťazca pre zvieratá? Podaj si žiadosť a staň sa manažérom na testovanie kvality kŕmnych zmesí

Belgická spoločnosť FAMI-QS zaoberajúca sa systémom kvality a bezpečnosti špeciálnych kŕmnych zmesí aktuálne hľadá manažéra, ktorý …