Siim Kallas
Siim Kallas, eurokomisár. PHOTO: Credit © European Union, 2014

EÚ nemôže Španielsku brániť, aby obmedzilo vykonávanie potratov

Siim Kallas
Siim Kallas, eurokomisár. PHOTO: Credit © European Union, 2014

Európsky komisár Siim Kallas dnes v Európskom parlamente potvrdil, že EÚ nemôže zasahovať do kompetencií členských štátov v oblasti zdravotníctva a vzdelávania, vrátane problematiky interrupcií a tzv. reprodukčného zdravia. Jeho vyjadrenie odznelo na záver rozpravy o zámere španielskej vlády umožniť vykonať potrat len v prípade znásilnenia, alebo vtedy, ak tehotenstvo vážne ohrozuje psychické alebo fyzické zdravie matky.

“Socialisti sa dnes znova pokúsili zneužiť Európsky parlament na ideologický nátlak na jeden z členských štátov. Našťastie, parlament k tomuto bodu neprijal žiadne uznesenie. No práve takéto snahy sú dôvodom na rastúcu nespokojnosť občanov s fungovaním EÚ,” uviedla po skončení rozpravy europoslankyňa Anna Záborská.

Slovenská europoslankyňa zároveň upozornila na to, že dnešná rozprava bola zaradená do programu schôdze parlamentu ako rozprava o “nediskriminácii v oblasti sexuálnych a reprodukčných práv”.

Viac..  Pomoc najzraniteľnejším komunitám na celom svete. EÚ zriadila letecký most humanitárnej pomoci

“To vytvára priestor pre Komisiu aj Parlament, aby konali. Snahy o presadenie potratu ako ľudského práva tak vedú priamo k obchádzaniu európskych zmlúv a okliešťovaniu právomocí členských štátov. Aj preto ich treba rozhodne odmietnuť,” zdôraznila Záborská.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

skola

Ministerstvo zverejnilo, koľko žiakov nastúpilo do škôl. Čísla sú oveľa vyššie, ako sa očakávalo

SLOVENSKO–  Ministerstvo školstva zverejnilo čísla žiakov, ktorí nastúpili od 1. júna opäť do škôl. Od …