Európsky parlament, Štrasburg
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: redakcia/dub.

Na Slovensku sa hádajú a v Európskom parlamente si podávajú ruky

Európsky parlament, Štrasburg
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: redakcia/dub.

Súperenie politických strán, tak ako ho poznáme z našej politickej scény je v Európskom parlamente (EP) zmenené na ideovú spoluprácu. Poslanci sa po voľbách formujú do politických skupín, frakcií. Na vytvorenie jednej je potrebných 25 poslancov z aspoň 7 členských štátov.

 

 

Zo sto ich je sedem

Od počtu členských štátov závisí počet politických frakcií a členstvo vo viacerých je zakázané. Niektorí poslanci nepatria do žiadnej frakcie a sú v takom prípade nezaradení. Keďže súčet politických strán z jednotlivých členských štátov je sto, museli sa pre potreby EP vytvoriť myšlienkovo podobné zoskupenia –  aliancie, aby bolo možné sa k nejakému konkrétnemu záveru prepracovať. A tak vzniká z tejto matematiky “ideový guláš”.

Napríklad  SaS, ako liberálna strana, je členom Európskej liberálnej strany a už zaniknutá ĽS-HZDS bola členom Európskej demokratickej strany. Na základe politickej dohody sa časť europoslancov  z každej z týchto európskych strán spojila v EP do Aliancie liberálov a demokratov za Európu – ALDE group.

Pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk opísal situáciu v EP jej poslanec Sergej Kozlík. V ALDE group sa podľa neho pravidelne riešia a nedoriešia pomerne hlboké rozpory.

Viac..  Francúzsko čakajú budúci rok dôležité voľby, avšak výhra Macrona nie je istá

“Časť europoslancov podporuje manželstvá homosexuálov, časť poslancov  presadzuje profederalistické postoje, časť je za to, aby o materstve a jeho prerušení rozhodovali ženy.”

Takže takýchto neuralgických bodov je pomerne mnoho a konečná pozícia ALDE group preto často nekorešponduje s názormi veľkej časti jej členov. To sa prejavuje aj v rozdielnom hlasovaní v pléne, keď viazanosť členov politických frakcií ku konkrétnemu hlasovaniu je podstatne menšia, než v národných parlamentoch. V žiadnom prípade nejde o panské huncúctva, ale o názorové rozdiely naprieč EP.”  

Viac o politických frakciách v EP sa dozviete v priloženom videu:

O tkl

Avatar

Odporúčame pozrieť

zdravie, opatrovatelka

Väčšia mobilita pracovnej sily by mohla pomôcť EÚ uspokojiť dopyt po zdravotníckych opatrovateľoch

Pracovná sila Európskej únie v zdravotnej oblasti a v oblasti dlhodobej starostlivosti bude musieť v …