EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Rozširovanie EÚ: kto bude číslo 29? Island prerušil prístupové rokovania, Srbsko si musí poriadne upratať
Island anti EÚ

Rozširovanie EÚ: kto bude číslo 29? Island prerušil prístupové rokovania, Srbsko si musí poriadne upratať

Island anti EÚEurópska únia má iba pol roka nového člena a už sa špekuluje o tom, či sa bude rozširovať aj naďalej. Ktorá krajina bude nasledovať po Chorvátsku a ujde sa jej číslo 29? O členstve momentálne rokuje päť štátov:  Turecko, Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, Čierna Hora, Island a Srbsko.

Za najhorúcejšieho nasledovníka Chorvátska veľmi dlho považovali Island. Minulý rok ale priniesol prvé pochybnosti. Finančná kríza spôsobila, že euro u Islanďanov akosi stratilo punc a už pre nich neznamená prísľub lepšej budúcnosti. Prístupové rokovania sa pozastavili a rozpustila sa aj sekcia, ktorá krajinu pripravovala na vstup do Únie. “Aktuálne o tom diskutujeme a v Reykjavíku vznikajú dve správy,” informuje europoslanec Cristian Dan Preda. “Jedna hodnotí stav Únie, druhá výsledky rokovaní, ktoré sa konali do konca roka 2012.”

Viac..  Ivan Štefanec: Budúcnosťou sú autá na vodíkový pohon, podporíme ich výrobu

Druhým pomerne silným kandidátom je Srbsko. Poslanci skúmajú stav v krajine a prístupové rokovania s Belehradom by sa mali začať už tento mesiac. Všetko však závisí aj od toho, ako Srbsko znormalizuje svoje vzťahy s Kosovom. A vyrieši si viaceré problémy.

“Srbsko nefungovalo ako právny štát,”  objasňuje europoslanec Jelko Kacin. “V krajine bol rozšírený organizovaný zločin a korupcia. Tá sa týka celého systému, a tak je treba vyčistiť všetky inštitúcie.”

Ktoré krajiny môže Srbsko inšpirovať natoľko, že sa tiež stanú kandidátmi? Dozviete sa z nasledujúceho videa:

O nin

Odporúčame pozrieť

Si vyštudovaný právnik a ovládaš aspoň jeden cudzí jazyk? Neseď doma a využi príležitosť pracovať na veľkých projektoch v zahraničí!

O nás LexSensis sa špecializuje na poskytovanie celoeurópskych recenzií dokumentov v právnej oblasti. Našim klientom …

  • Theodor Ei Moidis

    Je vidiet,že Islandania majú rozum!