EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Rozširovanie EÚ: kto bude číslo 29? Island prerušil prístupové rokovania, Srbsko si musí poriadne upratať
Island anti EÚ

Rozširovanie EÚ: kto bude číslo 29? Island prerušil prístupové rokovania, Srbsko si musí poriadne upratať

Island anti EÚEurópska únia má iba pol roka nového člena a už sa špekuluje o tom, či sa bude rozširovať aj naďalej. Ktorá krajina bude nasledovať po Chorvátsku a ujde sa jej číslo 29? O členstve momentálne rokuje päť štátov:  Turecko, Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, Čierna Hora, Island a Srbsko.

Za najhorúcejšieho nasledovníka Chorvátska veľmi dlho považovali Island. Minulý rok ale priniesol prvé pochybnosti. Finančná kríza spôsobila, že euro u Islanďanov akosi stratilo punc a už pre nich neznamená prísľub lepšej budúcnosti. Prístupové rokovania sa pozastavili a rozpustila sa aj sekcia, ktorá krajinu pripravovala na vstup do Únie. “Aktuálne o tom diskutujeme a v Reykjavíku vznikajú dve správy,” informuje europoslanec Cristian Dan Preda. “Jedna hodnotí stav Únie, druhá výsledky rokovaní, ktoré sa konali do konca roka 2012.”

Viac..  Rok 2017 nebol taký krízový ako predošlé. Utečencov bolo menej

Druhým pomerne silným kandidátom je Srbsko. Poslanci skúmajú stav v krajine a prístupové rokovania s Belehradom by sa mali začať už tento mesiac. Všetko však závisí aj od toho, ako Srbsko znormalizuje svoje vzťahy s Kosovom. A vyrieši si viaceré problémy.

“Srbsko nefungovalo ako právny štát,”  objasňuje europoslanec Jelko Kacin. “V krajine bol rozšírený organizovaný zločin a korupcia. Tá sa týka celého systému, a tak je treba vyčistiť všetky inštitúcie.”

Ktoré krajiny môže Srbsko inšpirovať natoľko, že sa tiež stanú kandidátmi? Dozviete sa z nasledujúceho videa:

O nin

Odporúčame pozrieť

Sulik

Richard Sulík: Fico preplatil Jaguar, teraz pustí doňho pracovať cudzincov

Strana Sloboda a Solidarita berie na vedomie volanie automobiliek po otvorení slovenského pracovného trhu pre …

  • Theodor Ei Moidis

    Je vidiet,že Islandania majú rozum!