EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Europoslankyňa Monika Flašíková Beňová: Estrelu na Slovensku prezentovali desivým spôsobom
Monika Flašíková Beňová
Monika Flašíková Beňová. PHOTO: © European Union, 2014

Europoslankyňa Monika Flašíková Beňová: Estrelu na Slovensku prezentovali desivým spôsobom

Monika Flašíková Beňová
Monika Flašíková Beňová. PHOTO: © European Union, 2014

Európska únia “prikáže” štátom legalizovať interrupcie, na potrat bude môcť ísť aj štrnásťročné dievča bez vedomia svojich rodičov a deťom v škôlke budú objasňovať, čo je to sexualita a povzbudzovať ich, aby si čo-to vyskúšali na vlastných telách. Aj takéto správy sa šírili v súvislosti so správou, ktorá niesla meno svojej autorky, europoslankyne Edite Estrela. V skutočnosti išlo o nelegislatívne uznesenie o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a štátom ponúkalo iba odporúčania. Estrela v Európskom parlamente neprešla a aj na Slovensku vyvolala pobúrenie, ba až paniku mnohých rodičov. O tom, ako bola prezentovaná, sme sa priamo v Štrasburgu rozprávali s eurposlankyňou Monikou Flašíkovou Beňovou.

Ako vnímate správu vašej kolegyne Edite Estrela?

O správe Estrela sa hlasovalo minulý mesiac, ale žije si takým svojim životom stále, najmä u nás na Slovensku, kde sa do popredia začali dostávať etické otázky. To, akým spôsobom bola správa Estrela prezentovaná na Slovensku, vo mne vyvolalo úprimné zdesenie. Prostredníctvom internetu sa šíria rôzne dezinformácie, ktoré až hraničia s istými úchylkami. Som tiež prekvapená, že relevantní politici, hoci ultrakonzervatívni, takúto dezinterpretáciu neodmietli. Správa Edit Estrela bola veľmi dobre pripravená, veľmi dlho sa o nej diskutovalo a bola to jednoducho správa o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a o potrebe prípravy mladých ľudí na stredných a základných školách na to, čo ich v tejto oblasti v živote čaká. Existujú totiž krajiny, alebo spoločenské kruhy, kde sú tieto témy stále tabuizované. Na druhej strane vieme, že dnes je na internete dostupné prakticky všetko. Je veľmi nezodpovedné, ak rodičia nechcú, aby deti boli pripravené na to všetko, čo ich môže postretnúť – či už na internete, alebo aj v reálnom živote.

Mala obávaná Estrela paradoxne pomáhať deti ochrániť?

Sexuálne zneužívanie detí predsa nie je téma, ktorá by neexistovala – práve naopak, je to veľmi živá téma. Správa Estrela reagovala aj na to, ako deti pripraviť povedzme na útoky rôznych sexuálnych deviantov. Musím povedať, že je pre mňa veľkým sklamaním, že pani Záborská i ďalší poslanci a poslankyne z KDH nielen tu v Európskom parlamente, ale aj na Slovensku, sa nevedia k tejto téme postaviť zodpovedne. Že sa vracia akési tmárstvo, doba, keď nechceme, aby mladí ľudia dostávali relevantné informácie, ktoré ich môžu ochrániť nielen pred rôznymi formami sexuálneho zneužívania, ale môžu ich napríklad aj lepšie pripraviť na plánované rodičovstvo, či rôzne sexuálne prenosné choroby. V EÚ máme napríklad nárast neplnoletých tehotných dievčat. Keby sme ich dostatočne včas vzdelávali, tak sa to nemuselo stať, a tak by sa vyriešil aj druhý problém, teda prerušenie tehotenstva.

Viac..  Juraj Krúpa: Ruské vojenské cvičenie v Bielorusku je namierené proti aliančnému krídlu na východe

To znie naozaj trochu inak ako to, čo sa u nás rozprávalo a proti čomu sa rodičia búrili…

Bola by som naozaj veľmi rada, keby aj na Slovensku táto téma dostala reálny rozmer. V modernej spoločnosti je predsa úplne normálne, aby deti boli pripravené na to, čo ich v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia čaká a aby sa vedeli chrániť. V správe je veľmi jasne zadefinované, že výučba na základných a stredných školách má byť primeraná veku. Chcem teda aj vyzvať pani Záborskú i celé KDH, aby sa dištancovalo od tých úchylných, pedofilných mailov, ktoré chodia, aby jednoducho jasne povedali aj svojim voličom, že nič takéto v správe Estrela nebolo a aby nepodporovali rozdúchavanie takýchto zvláštnych javov v našej spoločnosti, pretože si to tí mladí ľudia, ani ženy nezaslúžia.

Estrela je stále živá téma, avšak ešte z decembra. Nový rok v Európskom parlamente priniesol aj nové témy. Jednou z nich je potravinová bezpečnosť v štátoch Únie. Čo nám viete povedať o tom?

O ram

Odporúčame pozrieť

Si komunikatívny a bavia ťa medzinárodné vzťahy? Vyplň formulár a staň sa novým členom spoločnosti House of Lords!

Analytici z House of Lords (Londýn) poskytujú výskumnú podporu a analýzu pre vybrané výbory krajín Spojeného …