Domov / CESTOVANIE / Sťahujete sa? O trvalý pobyt v inej členskej krajine môžete žiadať po piatich rokoch

Sťahujete sa? O trvalý pobyt v inej členskej krajine môžete žiadať po piatich rokoch

stahovanie
PHOTO: Flickr.

Všade dobre, doma najlepšie. Niekedy nás však život zavedie do cudziny a my vtedy nemáme veľmi na výber. Smernica o práve voľného pohybu a pobytu umožňuje zdržiavať sa na území iného členského štátu bez zbytočných papierovačiek po dobu troch mesiacov. Nárok na svoj domov v zahraničí máte i vtedy, keď ste v blízkom vzťahu s občanom Európskej únie. Všetko, čo k tomu potrebujete, je len platný cestovný doklad.

Iné podmienky platia pre vás v prípade, ak za hranicami pracujete alebo študujete. Vtedy môže s vami dokonca zostať aj vaša rodina. Ich prítomnosť však nesmie byt záťažou pre sociálny systém a v hostiteľskej krajine by mali mať zdravotné poistenie. Pokiaľ uvažujete o trvalom pobyte v inom štáte EÚ, môžete tak osloviť miestne úrady po piatich rokoch. Toto obdobie však nezahŕňa roky, ktoré ste strávili napríklad vo väzení.

Viac..  DiscoverEU: Šancu precestovať Európu dostalo ďalších 20 000 mladých ľudí

Zákon je na vašej strane aj pred diskrimináciou na základe odlišnej štátnej príslušnosti. Hostiteľský členský štát vás zo svojho územia nemôžem bezdôvodne vyhostiť, s výnimkou vážnych dôvodov verejnej bezpečnosti. Rozhodnutie o deportácii nemôže prijať ani v prípade, keď ste žili v zahraničí po dobu desiatich rokov.

O ruz

Avatar

Odporúčame pozrieť

jedlo

Za týždeň prijmeme asi päť gramov mikroplastov, toľko váži kreditná karta

BRATISLAVA / Mikroplasty sú už bežnou súčasťou nášho jedálnička. Upozorňuje na to Svetový fond na ochranu …