Sťahujete sa? O trvalý pobyt v inej členskej krajine môžete žiadať po piatich rokoch

stahovanie
PHOTO: Flickr.

Všade dobre, doma najlepšie. Niekedy nás však život zavedie do cudziny a my vtedy nemáme veľmi na výber. Smernica o práve voľného pohybu a pobytu umožňuje zdržiavať sa na území iného členského štátu bez zbytočných papierovačiek po dobu troch mesiacov. Nárok na svoj domov v zahraničí máte i vtedy, keď ste v blízkom vzťahu s občanom Európskej únie. Všetko, čo k tomu potrebujete, je len platný cestovný doklad.

Iné podmienky platia pre vás v prípade, ak za hranicami pracujete alebo študujete. Vtedy môže s vami dokonca zostať aj vaša rodina. Ich prítomnosť však nesmie byt záťažou pre sociálny systém a v hostiteľskej krajine by mali mať zdravotné poistenie. Pokiaľ uvažujete o trvalom pobyte v inom štáte EÚ, môžete tak osloviť miestne úrady po piatich rokoch. Toto obdobie však nezahŕňa roky, ktoré ste strávili napríklad vo väzení.

Viac..  Slovensko bude na svetovej výstave lákať na naše kúpele, termálne pramene, ale aj prírodu a pamiatky

Zákon je na vašej strane aj pred diskrimináciou na základe odlišnej štátnej príslušnosti. Hostiteľský členský štát vás zo svojho územia nemôžem bezdôvodne vyhostiť, s výnimkou vážnych dôvodov verejnej bezpečnosti. Rozhodnutie o deportácii nemôže prijať ani v prípade, keď ste žili v zahraničí po dobu desiatich rokov.

O ruz

Avatar

Odporúčame pozrieť

Poľsko musí zaplatiť EK denné penále 500-tisíc eur pre nezatvorenie bane Turów

Súdny dvor Európskej únie (EÚ) rozhodol, že Poľsko musí zaplatiť Európskej komisii denné penále vo …