Protesty na Ukrajine sa vyostrujú. Médiá hlásia prvé obete!

kyjev
Protesty na Ukrajine, Kyjev. PHOTO: Flickr.

KYJEV – V ukrajinských vládnych a parlamentných kruhoch sa intenzívne jedná o možnosti vyhlásenia výnimočného stavu. Zatiaľ sa v uliciach situácia výrazne vyostrila.

Prvé obete, mal zabíjať snajper

Ukrajinské protesty už majú prvú obeť. Počas stredajšieho zásahu bezpečnostných síl proti demonštrantom prišiel o život jeden človek. Niektoré agentúry hovoria až o dvoch mŕtvych a ruské médiá priniesla informáciu až o troch obetiach. Ministerstvo vnútra zatiaľ potvrdilo jednu obeť, druhá osoba údajne spadla z plošiny nad vchodom na štadión Dynamo Kyjev.

Dnes približne o 1-nej v noci, našli na ulici ležať telo mŕtveho muža. Zobrali ho do krytu, kde ho prezreli lekári. Zranenia nasvedčujú tomu, že muža zabil snajper. Oficiálne sa však k zraneniam muža zatiaľ nikto nechcel vyjadriť.Píše Kyiv Post.

Policajné jednotky prerazili barikády oddeľujúce políciu a demonštrantov tesne po ôsmej hodine ráno SEČ, čo vyvolalo ostré strety s demonštrantami. Po relatívne pokojnej noci sa opäť rozpútalo násilie, na ktoré polícia odpovedá použitím slzotvorného plynu a ohlušujúcich granátov. Bezpečnostné sily zatiaľ nevstúpili na Námestie nezávislosti, ktoré je centrom protestov. Korešpondent AFP popísal momentálnu situáciu ako chaotickú.

Pozrite si autentické video z protestov v Kyjeve.

Parlament bude jednať rýchlo

V ukrajinských vládnych a parlamentných kruhoch sa intenzívne jedná o možnosti vyhlásenia výnimočného stavu v krajine. Vyplýva to z informácií ukrajinských médií. Bezpečnostné zložky údajne tento krok zatiaľ nedoporučujú, ak ale návrh predložia, parlament bude jednať rýchlo. Návrh má údajne podporu poslancov vládnej Strany regiónov, ktoré má v parlamente väčšinu.

Ruská agentura ITAR-TASS citovala vplyvného poslanca vládnej strany Mychajla Čečetova, ktorý vraj vyhlásenie výnimočného stavu podporí. “Ak to bude potrebný krok, parlamentná frakcia Strany regiónov bude pre také rozhodnutie hlasovať a urobí to rýchlo,” povedal poslanec. Rázny krok podľa neho vyžadujú ukrajinské národné záujmy a ochrana bezpečnosti obyvateľov. Čečetov zároveň potvrdil, že žiadny návrh na vyhlásenie výnimočného stavu sa zatiaľ neobjavil.

Viac..  Rezort zdravotníctva odmieta, že by sa znehodnotilo niekoľko stoviek dávok vakcíny

Demonštrantov chcú rozprášiť

Ukrajinská opozícia sa obáva, že policajti zo špeciálnych jednotiek sa v utorok či v stredu pokúsia demonštrantov v Kyjeve rozprášiť. Uviedol to v noci na utorok jeden z opozičných predsedov Vitalij Kličko. Opozícia je zároveň znepokojená novými zákonmi, ktoré by od stredy mali nadobudnúť účinnosť.

Normy napríklad sprísňujú tresty za účasť v masových akciách či uľahčujú zbavovania sa poslaneckej imunity a trestné stíhania v neprítomnosti. Situáciou sú znepokojení aj slovenskí politici.

„Pre Slovensko je mimoriadne dôležité, aby na svojej východnej hranici malo partnera, vyznávajúceho európske hodnoty a nesmerujúceho k potláčaniu občianskych práv a slobôd. Schválené tvrdé zákony proti slobode slova i brutálny postup tamojších policajných zložiek sú varovným znakom, že Ukrajina sa odkláňa od európskych hodnôt a vydáva sa na bieloruskú cestu neslobody. Tým viac treba podporiť proeurópske hlasy demonštrantov,“ vyhlásil predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Protesty v Kyjeve vypukli pred dvoma mesiacmi potom, čo prezident Viktor Janukovyč odmietol podpísať dohodu o pridružení k Európskej únii a namiesto toho posilnil väzby s Moskvou. V nedeľu sa situácia vyhrotila potom, čo protesty proti schváleniu nových zákonov, ktoré sprísňujú tresty demonštrantov, prerástli v potýčky radikálov s políciou. Obe strany pritom ohlásili desiatky zranených.

Informáciu priniesol spravodajský portál www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …