Zakážu údené oštiepky? Európska komisia sprísňuje pravidlá

údený oštiepok
Údený oštiepok. PHOTO: Flickr.

VARŠAVA/BRATISLAVA – Na Slovensku sme si už zvykli, že Európska komisia občas vydáva naozaj zvláštne a pre nás niekedy nepochopiteľné nariadenia. Najnovšie sa rozhodla regulovať dym, ktorým sa údia rôzne domáce produkty. Asi najviac to zasiahlo našich poľských susedov v podhalanskej oblasti. Pre takúto reguláciu tam vraj hrozí zánik tradičných oštiepkov a klobás.

Nebezpečný benzoapirén vo výrobkoch

Gorali na Podhalí majú veľmi vážny problém – a to konkrétne s Európskou úniou. Tá sa totiž najnovšie rozhodla kritizovať typické poľské oštiepky a klobásy. Problémom má byť spôsob ich prípravy. Oštiepky a klobásy sa totiž údia v dyme.

“Údené produkty v sebe obsahujú benzoapirén, ktorý je zdraviu škodlivý a rakovinotvorný. Ich hodnota nesmie prekročiť 2 mikrogramy na kilogram produktu,” úryvok zo správy Európskej komisie.

Keďže sa táto norma ale sprísnila, poľské silno údené produkty sú teda ohrozené. Inak ako dymom sa totiž pripraviť nedajú. “Dym tu bol, je a bude. A my budeme bojovať za to, aby sa nič na tomto predpise nemenilo,” potvrdil zástupca chovateľov oviec Kazimierz Furczon.

Slováci sa obávať nemusia

U nás na Slovensku sme podobný prípad zatiaľ nemuseli riešiť. Dôvod je jednoduchý. Väčšina našich údenín sa vyrába v mäsokombinátoch. “Slovensko zatiaľ takúto pripomienku od Európskej komisii zatiaľ neobržalo. Slovenskí výrobcovia údených výrobkov postupujú v súlade s legislatívou a riadia sa technologicky týmito postupmi,” tvrdí Štátna veterinárna a potravinovej správy Slovenskej republiky Jozef Bíreš.

Viac..  Michal Wiezik: Minuli sme 100 miliárd EUR, výsledok sa nedostavil

V Poľsku je to ale inak. Klobásy a oštiepky pripravujú mnohí ľudia doma a následne ich predávajú. Pre mnohé rodiny je to jediný zdroj príjmov. k si ale u nás doma na Slovensku údite niekde slaninu pre svoju potrebu, nemusíte sa báť. Na Slovensku vás totiž chránia naše zákony. Predávať ju ale nesmiete.

Informáciu priniesol spravodajský portál www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Afganistan: Europoslanci požadujú osobitný vízový program pre ženy hľadajúce ochranu

Európsky parlament vo štvrtok odsúdil násilné prevzatie moci v Afganistane a vyzval na posilnenie humanitárnej …