Európske hlavné mesto inovácie: Slovensko bez zástupcu


barcelona
Barcelona, Španielsko. PHOTO: Flickr.

Barcelona (Španielsko), Espoo (Fínsko), Grenoble (Francúzsko), Groningen (Holandsko), Malaga (Španielsko), Paríž (Francúzsko). Toto je šesť európskych miest, ktoré postúpili do užšieho výberu a zabojujú o titul „Hlavné mesto inovácií“. Víťaz získa 500 000 €! Vyberie ho tím nezávislých odborníkov a finančné prostriedky bude musieť mesto použiť na inovácie, ktoré prinesú jeho obyvateľom lepšie vzdelávanie, prípadne ich viac zblíži.

Máire Geoghegan-Quinnová, komisárka pre výskum, inovácie a vedu: „Záujem o túto súťaž bola obdivuhodná. Hlavným mestom inovácií chcelo byť 58 európskych miest, čo dokazuje, že o projekt je veľký záujem. Aj keď vyhrať môže len jeden, jednotlivé mestá sa tými druhými môžu inšpirovať.“

Súťaž o európske hlavné mesto inovácií (ICapital Award) vznikla za účelom podporovať inovácie a vytvoriť sieť moderných miest, od ktorých sa môžu tie ostatné inšpirovať. Inovácie ako také sú zásadné pre hospodársky rast a konkurencieschopnosť podnikov. Sú aj súčasťou a zároveň jadrom stratégie EÚ Európa 2020. Až dve tretiny obyvateľov Únie žijú totiž v mestských oblastiach.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Pamätná minca Erasmus+ v obehu vo všetkých krajinách eurozóny

Členské štáty eurozóny spoločne vydali 2 eurovú pamätnú mincu, ktorá vychádza pri príležitosti 35. výročia …