EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Po chodbách europarlamentu sa už šušká meno Barrosovho nástupcu, hovorí europoslanec Mikolášik
mikolášik
Miroslav Mikolášik, europoslanec. PHOTO: © European Union, 2014

Po chodbách europarlamentu sa už šušká meno Barrosovho nástupcu, hovorí europoslanec Mikolášik

mikolášik
Miroslav Mikolášik, europoslanec.
PHOTO: © European Union, 2014

Kto bude podľa vás predsedom Európskej komisie? Nedávno ste sa zúčastnili plenárneho zasadnutia v Štrasburgu, nehovorí sa po chodbách už nejaké meno?

Ako hovoríte, politicky sa už o tom medzi poslancami hovorí. Po dve obdobia za sebou to bol José Manuel Barroso, portugalský politik, ktorý je z rodiny Európskej ľudovej strany. Prečo tomu tak je? V Európe je princíp, ktorý je spravodlivý – predsedu komisie navrhuje politické zoskupenie, ktoré vyhrá európske voľby. Pred Barrosom to bol taliansky socialista pán Prodi, čiže víťazní socialisti mali šéfa Komisie. Potom vyhrala Európska ľudová strana dvakrát s dosť vysokým náskokom. Celkom logicky zo svojho stredu vytipovala politika, ktorý by takúto vážnu funkciu dokázal robiť. Keď sa tak dívam dookola, niet lídrov. Je nedostatok zaujímavých politikov, ktorí majú múdrosť, šikovnosť aj vnútornú integritu, ktoré sa vyžadujú na túto funkciu, a ktorí by taký kolos ako je 500-miliónová Európa dokázali zodpovedne koučovať. A myslím si, že Barroso to zvládol. Je dostatočne energický, dostatočne mladý, dostatočne inovatívny, priniesol mnohé veci, ktorými sa Európa posúvala dopredu. Mal to veľmi ťažké kvôli kríze a vidíte, že aj napriek tomu EÚ ďalej funguje, euro je veľmi stabilné, nezaznamenalo skoro žiadne fluktuácie. A to je aj vďaka Komisii a Barrosovi – ekonomická aj sociálna politika EÚ je seriózna, stabilná a zaujímavá.

Ktorí kandidáti sú teda v hre o post predsedu Komisie?

Socialisti stavajú zo svojho stredu pána Schulza. Martin Schultz je terajší predseda Európskeho parlamentu. Tak oni hovoria, že Schultz by bol dobrý šéf Komisie. Liberáli majú až dvoch kandidátov, z ktorých taký zaujímavejší je Guy Verhofstadt. Je to zaujímavý liberálny politik, ale liberáli sú až na treťom mieste rebríčka v počte získaných poslancov do Európskeho parlamentu. V Európskej ľudovej strane sa hovorí o Michel Barnierovi. Je to francúzsky skúsený politik, ktorý je aj terajší eurokomisár. Hovorí sa aj o Jean-Claude Junckerovi, to je nedávny luxemburský premiér. Predtým to bol tiež komisár, ktorý je veľký odborník v oblastí financií. Ďalšie meno je dokonca z Poľska, terajší premiér Donald Tusk.

Viac..  Rozhovor s europoslankyňou Janou Žitňanskou: Štvrtý rok v Európskom parlamente

Ktorý z nich by to podľa vás najlepšie zvládol?

Bolo by veľmi sympatické, keby to bol Poliak. Ja ako Slovák by som to podporil. Je to taký pragmatický pravicový politik so slovanskou dušou. Keď sa človek z tej istej krajiny, Jerzy Buzek, stal predsedom parlamentu, bolo to prvý krát kedy bol niekto z východnej Európy šéfom parlamentu. Zvládol to veľmi dobre po profesionálnej aj ľudskej stránke. Myslím si, že Tusk by to mohol podobným spôsobom zvládnuť. Juncker, to je taký človek, ktorý by dajme tomu neurobil chyby, len neviem, či má dosť šťavy na určité inovácie. Tusk je oveľa mladší, tak myslím, že aj to je dôležité. Ďalšia vec je, že Michel Barnier je dobrý, solídny politik, je to Francúz a Francúzsko je veľká krajina. Myslím si, že ho veľké krajiny budú podporovať, asi aj Nemci by ho podporili, možno aj pani Merkelová. Francúzsko je však teraz v rukách socialistov a oni nevedia vládnuť. Poviem vám, že François Hollande, ktorý je prezidentom, vôbec nezvláda túto krajinu. Krajina nemá vôbec hospodársky rozvoj, nerastie, nedokázala sa zbaviť celej armády rôznych úradníkov, byrokratov, ktorí majú obrovské platy a berú prostriedky napríklad mladým rodinám. Nie sú tam investície, sú tam vysoké platy, sú tam nenormálne silní odborári, ktorí všetko blokujú, keď si zmyslia. Francúzsko si ako významná krajina Únie jednoducho nevedie dobre a myslím si, že aj to ovplyvní šance Michela Barniera, hoci on je práve z pravicového spektra a nemôže za to, že krajina v rukách socialistov neprosperuje.

Teraz ale na inú tému. Nedávno ste sa zúčastnili plenárneho zasadnutia, kde sa vo veľkom hovorilo o igelitkách a bezpečnosti potravín. Čo sa chystá?

O red

Odporúčame pozrieť

utecenci

Rakúsky minister obrany: Stále viac migrantov prevádzajú cez Slovensko

VIEDEŇ / Na balkánskej trase vznikajú nové cesty, kadiaľ prevádzači pašujú migrantov. Povedal to rakúsky minister …