Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 4.týždňa 2014

zemeguľa
PHOTO: Flickr.

SLOVENSKO

Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity [ARDAL] získala v minulotýždňových aukciách štátnych dlhopisov viac ako pol miliardy eur. Dlhopisy splatné v novembri 2016 prilákali dopyt v objeme až vyše 718 mil. EUR, no ARDAL akceptovala len 205,6 mil. EUR pri priemernej cene 99,56 %. O dlhopisy splatné v novembri 2018 prejavili investori dopyt v objeme 431 mil. EUR. Štát napokon akceptoval dopyt na úrovni 300 mil. EUR pri priemernom výnose 1,31 % p. a. V prípade oboch línií dlhopisov putovala viac než polovica do zahraničia.

EUROZÓNA

Podľa Evy Sadovskej, analytičky Poštovej banky, po prvýkrát za dva roky sa väčšina, 57 %, investorov, analytikov a obchodníkov v prieskume Bloomberg priklonila k názoru, že to najhoršie z dlhovej krízy v eurozóne už máme za sebou. Nálada sa zlepšila aj vďaka znižovaniu výnosov z dlhopisov krajín periférie či úspešného vystúpenia Írska zo záchranného programu.

MMF

Medzinárodný menový fond [MMF] minulý týždeň zverejnil svoju novú prognózu ekonomického vývoja pre tento a budúci rok. V prípade väčšiny ekonomík svoje odhady vylepšil. Globálna ekonomika by mala v tomto roku podľa MMF vzrásť o 3,7 %, pričom rast svetového hospodárstva by opäť mali ťahať najmä rozvíjajúce sa ekonomiky na čele s Čínou. Eurozóna by si mala polepšiť o 1,0 % v tomto roku a ďalších 1,4 % v budúcom roku. Americká ekonomika by mala rásť rýchlejšie, a to o 2,8 % v tomto a 3,0 % v budúcom roku.

GRÉCKO

Grécky premiér Samaras minulý týždeň zopakoval, že jeho krajina sa po šiestich rokoch trvajúcej recesii vráti k ekonomickému rastu. Grécka ekonomika zaostáva za svojimi predkrízovými úrovňami o vyše pätinu. Za najväčšie priority gréckej vlády Samaras označil znižovanie nezamestnanosti [aktuálne na úrovni cca 27 %] a znižovanie byrokracie. Vláda má tiež v úmysle začať postupne znižovať daňové zaťaženie, avšak až po tom, ako sa jej podarí napĺňať fiškálne ciele.

TURECKO

Aké to je padnúť na dno, okúsila v týchto dňoch turecká líra. Voči americkému doláru oslabila na historické minimum nad hladinou 2,30 USDTRY. Od začiatku decembra 2013 líra voči doláru oslabila o cca – 11 % a spolu s argentínskym pesom sa zaradila na chvost rebríčka sledujúceho výkonnosť jednotlivých mien. Tureckej mene zásadnejšie nepomohla ani intervencia zo strany tamojšej centrálnej banky. Za oslabovaním líry stojí hneď niekoľko faktorov – dlhodobý deficit bežného účtu platobnej bilancie, tapering zo strany Fed—u, ale aj korupčný škandál na politickej scéne a neochota centrálnej banky riešiť zrýchľujúcu infláciu sprísňovaním menovej politiky. V závere roka 2013 rástli ceny v Turecku viac než 7 % – ným tempom, no ďalšie oslabovanie líry môže infláciu ľahko vyhnať nad 10 %. Ani slabšia mena tak nie je zárukou výrazne lacnejšej dovolenky, nakoľko rastúce ceny v krajine efekt slabšej líry pre turistov tlmia.

Viac..  Maďarsko sa pripravuje na opozičné primárky, kde sa rozhodne, kto bude stáť proti premiérovi Orbánovi

VEĽKÁ BRITÁNIA

Neočakávané zníženie miery nezamestnanosti vo Veľkej Británii paradoxne narobilo tamojšej centrálnej banke vrásky na čele. Bank of England [BoE] pristúpila vlani podobne ako ďalšie centrálne banky k tzv. cieleniu očakávaní, teda forward guidance, v rámci ktorého oznámila, že so sprísňovaním menovej politiky začne po tom, ako nezamestnanosť na ostrovoch klesne pod 7 %. Samotná BoE predpokladala, že k tomu dôjde najskôr v druhej polovici roka 2015. Decembrová miera nezamestnanosti v Británii však dosiahla len 7,1 % a dostala sa tak na dohľad prahu BoE. Britská libra v reakcii na tieto čísla poskočila voči doláru i euru na viac ako ročné maximá. V piatok však prišiel na scénu guvernér BoE Carney a chladil očakávania trhu o blížiacom sa sprísňovaní menovej politiky slovami, že cielenie očakávaní bude prehodnotené a pre zmenu v menovej politike musí dôjsť k výraznejšiemu zlepšeniu ekonomiky.

CHORVÁTSKO

Najmladší prírastok v rodine krajín EÚ dostal v závere uplynulého týždňa od ratingovej agentúry S&P zlú správu. Rating Chorvátska bol agentúrou znížený o jeden stupeň z úrovne BB+ na BB so stabilným výhľadom. Hodnotenie úverovej spoľahlivosti Chorvátska sa tak ponorilo hlbšie do špekulatívneho pásma. Dôvodmi zníženia chorvátskeho ratingu sú podľa agentúry pokračujúca recesia v krajine [tiahnuca sa už šiesty rok], rastúci verejný dlh i náklady na jeho obsluhu.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Afganistan: Europoslanci požadujú osobitný vízový program pre ženy hľadajúce ochranu

Európsky parlament vo štvrtok odsúdil násilné prevzatie moci v Afganistane a vyzval na posilnenie humanitárnej …