Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Bublina na európskom realitnom trhu stále celkom nespľasla

Bublina na európskom realitnom trhu stále celkom nespľasla

Od vypuknutia krízy a prasknutia bubliny na realitnom trhu sú kupujúci tými, ktorí hrajú prvé husle. Takmer nepretržitý pokles či nanajvýš stagnácia cien nehnuteľností a previs ponuky nad dopytom zvýhodňujú záujemcov o kúpu pred tými, ktorí sa snažia nehnuteľnosť predať. Byty a domy sú tak síce dostupnejšie ako pred vypuknutím krízy, avšak neľahká situácia na pracovnom trhu bráni mnohým Európanom, vrátane Slovákov, na nové bývanie čo i len pomyslieť. A to i napriek tomu, že najnovšie dáta potvrdzujú, že ceny nehnuteľností v mnohých krajinách EÚ naďalej klesajú. Podľa Evy Sadovskej, analytičky Poštovej banky, bublina na realitnom trhu tak síce praskla už pred takmer 6 rokmi, no stále celkom nespľasla.

medziročná zmena cien nehnuteľností určených na bývanie v krajinách eúCeny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v treťom štvrťroku 2013 podľa najnovších údajov Štatistického úradu EÚ [Eurostat] medziročne viac – menej stagnovali, keďže vzrástli iba o 0,5 %. Slovenské byty a domy sú tak stále o približne pätinu lacnejšie ako pred vypuknutím krízy, teda počas roka 2008. Podľa metodiky Národnej banky Slovenska [NBS] ceny nehnuteľností na Slovensku v 3. kvartáli 2013 zaznamenali medziročný pokles o – 1,2 %. V prvej polovici roka 2013 pritom ceny domov a bytov na Slovensku aj podľa NBS nepatrne rástli. Nesúlad medzi štatistikami Eurostatu a NBS vyplýva z odlišnej metodiky. Hoci medzi týmito údajmi existujú určité rozdiely, trendy vývoja sú podľa výpočtov oboch inštitúcií veľmi podobné.

Cenový vývoj nehnuteľností za tri štvrtiny roka 2013 korešponduje s našou prognózou o ich pokračujúcej cenovej stagnácii. Výraznejšiu zmenu v trende neočakávame ani v tomto roku. Súčasný vývoj v slovenskej ekonomike a súvisiaca vysoká miera nezamestnanosti totiž nedávajú predpoklady na to, aby v roku 2014 začali ceny nehnuteľností výraznejšie rásť. Na druhej strane sa nám ale nezdá pravdepodobným ani ich väčší pokles.

Z údajov zverejnených NBS vyplýva, že najdrahšie nehnuteľnosti boli aj počas tretieho štvrťroka 2013 v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 1 654 EUR za 1m2. Preto nečudo, že predovšetkým ľudia z okolia Bratislavy v posledných rokoch pokukujú po bývaní síce v blízkosti, ale na opačnej strane našich štátnych hraníc. V susednom Maďarsku ceny bytov a domov v treťom kvartáli 2013 medziročne poklesli o – 2,1 %. Lacnejšie ako počas tretieho kvartálu 2012, a to o – 0,9 %, boli aj nehnuteľnosti v Českej republike.

Viac..  Michal Šimečka: EÚ nie je jednotná v prípade riešenia konflitku medzi Iránom a USA

Ceny nehnuteľností klesli počas tretej štvrtiny roka 2013 najvýraznejšie v Chorvátsku a to až o – 16,9 %. Chorvátsko sa borí s recesiou i prepadom cien nehnuteľností už piaty rok v rade. Medziročný prepad cien nehnuteľností o – 8,0 % postihol aj Cyprus, ktorý sa v marci 2013 zaradil medzi krajiny poberajúce finančnú pomoc od svojich európskych partnerov. Cenový prepad pokračoval aj na španielskom realitnom trhu, kde bol v trťom štvrťroku 2013 evidovaný medziročný pokles cien nehnuteľností o – 6,4 %. Od prasknutia realitnej bubliny v roku 2008 zlacneli nehnuteľnosti v Španielsku o takmer dve pätiny.

Pomerne dlhý je ale aj zoznam krajín, v ktorých už ceny nehnuteľností zamierili smerom nahor. Drahšie ako pred rokom boli v treťom štvrťroku 2013 byty a domy v 12 krajinách únie, za ktoré boli údaje dostupné. Najvýraznejšie, až o vyše 11 %, zdraželi nehnuteľnosti v Estónsku. Estónsko si však v rokoch 2008 a 2009, podobne ako Lotyšsko a Litva, prešlo krízou na realitnom trhu spojenou s prepadom cien nehnuteľností o desiatky percent a tak aj napriek cenovému rastu z posledných kvartálov sú estónske byty a domy stále o cca – 30 % lacnejšie ako pred krízou.

V Európskej únii ako celku boli v treťom štvrťroku 2013 nehnuteľnosti o – 0,5 % lacnejšie ako v rovnakom období roku 2012. Jedná sa o vážený priemer, v ktorom majú najväčšiu váhu najsilnejšie európske ekonomiky. V porovnaní s letom 2008, kedy ceny nehnuteľností v EÚ dosiahli svoj vrchol, boli v treťom štvrťroku vlaňajška európske byty a domy o cca – 7 % lacnejšie.

 

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

radioaktivita

Komisia si splnila povinnosti týkajúce sa jadrovej bezpečnosti, tvrdia audítori EÚ

Zodpovednosť za jadrovú bezpečnosť spravidla nesú členské štáty EÚ používajúce jadrovú energiu, no Európska komisia …