Nové pravidlá v leteckej doprave EÚ. Na palubu už aj s tekutinami zakúpenými v duty free

duty free
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Na letiskách v EÚ už platia nové, liberálnejšie pravidlá. Cestujúci si budú môcť vziať na palubu tekutiny nakúpené v duty-free zóne letiska uložené v uzavierateľnej priehľadnej taške, tekutiny v nádobách do 100 ml s celkovým povoleným objemom 1 liter a aj tekuté lieky a dojčenskú stravu.

Letiská sú po novom vybavené špeciálnymi skenermi na detekovanie tekutých výbušnín. V praxi to znamená aj to že napr. mamičky s malými deťmi budú odbremenené od povinného ochutnávania tekutej stravy pred bezpečnostnými agentmi na letisku.

Zmeny ohľadom tekutín nakúpených v duty free zóne sa tykajú najmä transkontinentálnych letov. Napríklad doteraz platilo, že ak si cestujúci kúpil v duty free v Hong Kongu fľašu whisky a cestou do Bruselu prestupoval v Helsinkách, na helsinskom letisku mu nákup odobrali, pretože nebolo možné určiť, či pochádza z bezpečného zdroja. To riešia práve nove povinné detekčné skenery.

Po novom, pokiaľ je v duty free kúpená tekutina v uzavierateľnej a bezpečnej taške, už nákup nebude skonfiškovaný. Fľašu kúpenú v Hong Kongu totiž oskenujú na bezpečnostnej kontrole v Helsinkách a ak bude v poriadku, cestujúci môže pokojne aj so svojim nákupom pokračovať na transfer do Bruselu. Ide o prvý krok smerom k odstráneniu prísnych pravidiel tykajúcich sa tekutín na palube.

Viac..  Martin Hojsík: Vyjadrenie podpory štrajku MHD v Bratislave a Košiciach

Bezpečnosť naďalej zostáva vždy na prvom mieste, ale EK ma záujem postupne odbúrať obmedzenia tykajúce sa tekutín. Termín úplného zrušenia obmedzení nie je ešte určený a závisí aj od toho, ako sa v praxi bude osvedčí používanie nových bezpečnostných detekčných skenerov.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nemecko a WHO zriadia globálne zdravotné monitorovacie centrum

V Nemecku zriadia globálne monitorovacie centrum zamerané na prevenciu a prípravu na budúce ohrozenia verejného …