EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Od zajtra zasadá Európsky parlament. Riešiť bude homosexuálov, Ukrajinu aj migrantov. Pozrite si prehľad
Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: redakcia/dub.

Od zajtra zasadá Európsky parlament. Riešiť bude homosexuálov, Ukrajinu aj migrantov. Pozrite si prehľad

Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg.
PHOTO: redakcia/dub.

Banky v ťažkostiach: Parlament bude požiadaný, aby podporil ambicióznejší prístup

Vo svetle náročných rokovaní s členskými štátmi o jednotnom mechanizme riešenia krízových situácií bánk, parlamentní vyjednávači požiadajú plénum o formálne potvrdenie vyjednávacej pozície EP, ktorú v decembri schválil výbor pre hospodárske a menové veci. Rozprava k vyjednávacej pozícii EP prebehne v utorok, plénum bude hlasovať vo štvrtok.

Viac práv pre cestujúcich v leteckej doprave

Jednoduchší prístup ku kompenzáciám za dlhé meškanie a poškodenú alebo stratenú batožinu. Aj to je cieľom navrhovanej legislatívy, ktorej znenie sa Európsky parlament pokúsi doladiť v stredu. Novelizácia sa dotkne aj povinnosti dopravcov poskytovať cestujúcim informácie a asistenciu, ako aj pravidiel pri presmerovaniach a vyplácaní náhrad.

Podvody na finančných trhoch: Páchatelia by mohli čeliť najmenej štyrom rokov vo väzení

Páchatelia, ktorým podľa vnútroštátnych predpisov hrozí za obchodovanie s dôvernými informáciami alebo inú závažnú manipuláciu s trhom najvyšší možný trest, by mali byť odsúdení na odňatie slobody vo výške aspoň štyroch rokov. Vyplýva to z textu smernice, o ktorej bude v utorok hlasovať Európsky parlament. Nové pravidlá, na ktorých znení sa už poslanci dohodli s členskými štátmi, si kladú za cieľ obnovenie dôvery vo finančné trhy EÚ a posilnenie ochrany investorov.

Kríza na Ukrajine a vzťahy EÚ-Rusko vo svetle blížiacej sa olympiády v Soči

Poslanci budú v stredu so zástupcami Rady a Komisie diskutovať o politickej kríze na Ukrajine a samite EÚ-Rusko. V dňoch 28.-29. januára navštívila Kyjev dvanásťčlenná delegácia EP. Cieľom samitu, na ktorom sa 28. januára zúčastnili v Bruseli predsedovia Európskej rady a Komisie Herman Van Rompuy a José Manuel Barroso a ruský prezident Vladimír Putin, bolo prediskutovať kľúčové bezpečnostné, zahraničnopolitické a obchodné otázky, vrátane napätia v spoločnom susedstve a situácie v Sýrii a Iráne.

Viac..  Jana Žitňanská: Spoločné pravidlá pre audiovizuálne deskriptory by zabezpečili lepšiu ochranu maloletých divákov

Sýria a Egypt: Poslanci vyzvú EÚ na aktívnejší prístup

Pretrvávajúce utrpenie civilistov v Sýrii, napriek zahájeniu mierových rokovaní v Ženeve, ako aj blížiace sa prezidentské voľby v Egypte a proces so zvrhnutým egyptským prezidentom Mursím, budú v stredu počas zahraničnopolitickej rozpravy v centre pozornosti poslancov. Očakáva sa, že Parlament v uznesení vyzve EÚ, aby zvýšila svoju angažovanosť.

Celoúnjijné on-line hudobné licencie

Poskytovatelia, ktorí budú mať záujem o ponúkanie online hudobných služieb na území viacerých členských štátov, prípadne v celej EÚ, by mali získať ľahší prístup k licenciám na využívanie hudobných diel. Vyplýva to z navrhovanej smernice, o ktorej bude Parlament hlasovať v utorok. Nové pravidlá, na ktorých sa poslanci vopred dohodli s Radou, by tiež mali zvýšiť ochranu autorských práv a zabezpečiť promptnejšie vyplácanie autorských honorárov.

Slávnostné zasadnutie s talianskym prezidentom Giorgiom Napolitanom

Giorgio Napolitano, prezident Talianskej republiky a bývalý predseda výboru EP pre ústavné veci, sa v utorok napoludnie prihovorí poslancom Európskeho parlamentu. Prezident Napolitano naposledy navštívil Európsky parlament vo februári 2007. Taliansko preberie v júli rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

Lepšie pracovné podmienky pre sezónnych pracovníkov v EÚ

Sezónni pracovníci z tretích krajín budú mať na základe navrhovanej legislatívy, o ktorej bude Parlament hlasovať v stredu, nárok na lepšie pracovné a životné podmienky, vrátane riadneho ubytovania. Nové pravidlá, na znení ktorých sa Parlament dohodol s Radou EÚ, si kladú za cieľ ukončiť zneužívanie sezónnych pracovníkov. Mali by tiež zabrániť tomu, aby sa z dočasného pobytu stal trvalý. Podľa odhadov Komisie prichádza do EÚ každoročne viac ako 100.000 sezónnych pracovníkov z tretích krajín.

Posilnenie nástrojov EÚ na ochranu obchodu

O red

Odporúčame pozrieť

Chceš sa venovať zdravotníctvu po administratívnej stránke? Nezmeškaj svoju príležitosť stať sa asistentom Belgickej ABDA asociácie!

Asociácia  farmaceutov a nemeckých združení lekárov hľadá asistenta pre kanceláriu v Bruseli od 1. januára 2018. Čo …