Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: © European Union- EP.

Európsky parlament chce zlikvidovať problémové banky

Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg.
PHOTO: © European Union, 2014

Poslanci, ktorí rokujú s členskými štátmi o finálnom znení nariadenia o jednotnom mechanizme riešenia krízových situácií bánk, získali pre svoju vyjednávaciu taktiku vo štvrtok presvedčivú podporu Európskeho Parlamentu. V rozprave pred hlasovaním lídri politických skupín kritizovali stanovisko Rady, ktoré podľa nich vedie k strate drahocenného času.

Poslanci potvrdili pôvodný mandát na rokovania s Radou o poslednom kúsku legislatívnej skladačky potrebnej na ustanovenie bankovej únie pomerom hlasov 441 (za): 141 (proti): 17 (zdržalo sa hlasovania).

Parlamentní vyjednávači vedení Elisou Ferreirou (S&D, PT) počas rokovaní s gréckym predsedníctvom Rady EÚ poukazovali na značné nedostatky pozície, ktorú zastávali členské štáty. Ich postoj podľa poslancov ohrozuje základný cieľ novej legislatívy – aby daňoví poplatníci neboli prví, kto bude znášať náklady na záchranu problémových bánk. Najväčšie nevýhody systému, ktorý presadzujú členské štáty, predstavuje príliš zložitý a spolitizovaný proces rozhodovania o likvidácii upadajúcich bánk a fond financovaný bankami, ktorý by  podľa poslancov v prvých rokoch fungovania len ťažko dokazoval svoju dôveryhodnosť.

Tím parlamentných vyjednávačov znepokojuje aj želanie členských štátov vniesť do mechanizmu prvky medzivládneho rozhodovania, na ktoré nie je podľa poslancov z právneho hľadiska pádny dôvod.

Predseda EP Martin Schulz vo štvrtok počas druhej plenárnej rozpravy na túto tému vyhlásil, že požiada o mimoriadne zasadnutie Rady ministrov pre hospodárske a finančné záležitosti (Ecofin), ktoré by malo byť zvolané pred pôvodne plánovaným zasadnutím 17. februára. Cieľom tejto iniciatívy je zabrániť dvojtýždňovému oneskoreniu rokovaní.

Mandát v kocke

Parlamentný mandát na rokovania, ktorý pôvodne zadefinoval výbor EP pre hospodárske a menové veci v decembri a ktorý vo štvrtok potvrdil Parlament, požaduje štíhly rozhodovací proces schopný pristúpiť k likvidácii banky v priebehu víkendu. Kľúčové úlohy zveruje bankovému dohľadu a orgánu zodpovednému za riešenie krízových situácií s cieľom vyhnúť sa politickej paralýze, ktorá by mohla nastať pri rozhodovaní o zatvorení banky. V snahe zabezpečiť rovnováhu medzi aktivitami na úrovni EÚ a v rámci členských štátov mandát požaduje rozšírenie právomocí Jednotnej rady pre riešenie krízových situácií, v ktorej by mali mať zastúpenie všetky vnútroštátne krízové orgány.

Viac..  Európska centrálna banka spomalí nákupy dlhopisov

Súčasťou mandátu je tiež požiadavka, aby bankami financovaný fond na riešenie krízových situácií bánk mohol byť v prvých rokoch svojej existencie financovaný aj prostredníctvom pôžičiek. Zvýšila by sa tak jeho palebná sila a dôveryhodnosť, až kým – desať rokov po ustanovení – nedosiahne cieľovú úroveň financovania. Všetky pôžičky fondu by mali byť splatené bankami, a to nad rámec ich ročných príspevkov. Mandát tiež predpokladá definovanie fondu tak, aby zabezpečil rovnaké zaobchádzanie a právo na prístup pre všetky banky.

Ďalšie podrobnosti o obsahu parlamentného mandátu získate po kliknutí na odkaz napravo od textu tlačovej správy.

Tímy vyjednávačov Parlamentu a Rady budú pokračovať v rokovaniach s cieľom dosiahnuť dohodu na finálnom znení nariadenia. Parlamentní vyjednávači sa zároveň zúčastňujú na súbežných rokovaniach na medzivládnej úrovni o zriadení fondu pre riešenie krízových situácií bánk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

pollak

Videokomentár europoslanca Polláka: Slovensko potrebuje Igora Matoviča, boj za očistu Slovenska sme ešte nevyhrali

Zdieľaj článok na Facebooku Zadajte Váš e-mail a odoberajte zadarmo spravodajstvo z EÚ Zaujímam sa …