Nemecký Bild vyrátal možnú účasť Nemecka na novom balíku pre Grécko na 6 miliárd EUR

euro peniaze
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Nepríjemná situácia pre Brusel takto pred európskymi voľbami. Nemecký Bild vyrátal možnú účasť Nemecka na novom balíku pre Grécko na 6 miliárd eur a prišiel s titulkom “Gréci bohatší ako my… vláda im ale plánuje miliardovú pomoc”. Pripomenul totiž nedávny výskum ECB, podľa ktorého nemecké domácnosti majú síce pekné príjmy, ale vlastnia menej majetku (najmä nehnuteľností). Výsledky tohto prieskumu sa síce dajú interpretovať ako kto potrebuje, no pre nemeckých euroskeptikov sú to ďalšie žiadané náboje do predvolebnej kampane.

Niežeby dosial žiadne nemali. Wirtschafts Woche napríklad zosumarizoval plytvanie s eurofondami v Nemecku. Medzi zaujímavé prípady patrí neúspešný projekt krematória pre domácich miláčikov, marketingový projekt na zlepšenie pozície izolovaných mäsiarov či takmer 10 miliónov eur pre zbankrotovanú výrobňu rastlinných olejov.

Vodičov nepoteší ani zdraženie paliva, má sa do nich pridávať viac „zelených“ zložiek

Nemeckých motorizovaných voličov asi nepoteší ani očakávanie zdraženie paliva (Briti ho odhadujú na 240 eur ročne na motoristu – nárast cien potravín do toho zarátaný nie je) kvôli novým reguláciám o palivách. Má sa do nich pridávať viac “zelených” zložiek. Byť drahý a “zelený” je asi nutne spojené, inak si ťažko vysvetliť, že Brusel zaviedol clá na dovoz lacnejšieho amerického etanolu. Minulý týždeň sme vás informovali o nápade EÚ inštalovať do všetkých áut zariadenie, vďaka ktorému pôjdu vypnúť na diaľku. Dúfajme, že pri jeho vymýšľaní ako vedľajší produkt vznikne tlačidlo, ktorým pôjde vypnúť rozbehnutá bruselská mašina na byrokraciu.

Viac..  Vladimír Bilčík: Jedno sídlo Európskeho parlamentu by mohlo podstatne ušetriť finančné prostriedky

V tieni Grécka ostali správy zo Španielska, kde pribudlo ďalších 113 000 registrovaných nezamestnaných. Ak sa divíte, ako sa vlastne dá prežiť pri 27 % nezamestnanosti, odpoveď je – šedá ekonomika. Jej odhadovaný podiel na španielskom HDP medzi rokmi 2008-2012 stúpol zo 17,8 % na 24,6 %. V Taliansku by sa malo zase dať vyžiť z pohľadu na Donatellove sochy, či krajinné scenérie. Aspoň tak si to predstavujú miestni úradníci. Zvažujú totiž žalobu proti ratingovej agentúre S&P o škody v hodnote 234 miliárd eur. Agentúra vraj pri udeľovaní investičného ratingu Taliansku zabudla plne zarátať talianske “dejiny, umenie a prírodné scenérie.” No, stavím sa, že minimálne dejiny zarátať nezabudli.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Novinárov nemožno trestať za ich prácu

Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) je sloboda …