Európsky parlament
Európsky parlament, Brusel. PHOTO: redakcia/red.

Eurointegrácia na západnom Balkáne napreduje, ostávajú však domáce úlohy


Európsky parlament
Európsky parlament, Brusel.
PHOTO: redakcia/red.

Európsky parlament zhodnotil integráciu krajín západného Balkánu. Vo štvrtok odhlasoval rezolúcie k tohtoročným Správam Európskej komisie o pokroku. „Kruh sa symbolicky uzavrel. Pred desiatimi rokmi sme na samite v Solúne sľúbili balkánskym krajinám európsku perspektívu. Dnes máme opäť grécke predsedníctvo a viacero z týchto krajín má členstvo na dohľad. Významne k tomu prispel aj komisár pre rozširovanie Štefan Füle.“ uviedol po hlasovaní Kukan, ktorý vedie parlamentnú delegáciu pre západný Balkán.

Diskusie sa v stredu tiahli dlho do noci. Na programe Parlamentu boli rezolúcie o troch krajinách: Macedónsko, Bosna a Hercegovina a Čierna Hora. Kukan hlasoval za všetky tri rezolúcie, pri Macedónsku bol tieňovým spravodajcom (nominovaným politickou skupinou – Európskou ľudovou stranou).

Od roku 2001, keď v Macedónsku hrozila vojna, urobilo obrovský pokrok. My sme vyzvali Radu, aby konečne schválila vyjednávania o vstupe do Únie. Na blokovanie v posledných piatich rokoch nie je žiaden podstatný dôvod,“ dodáva. Štart vyjednávaní vetuje Grécko pre spor s Macedónskom o jeho meno. Ak sa vyjednávania nezačnú, Skopje môže podľa neho skĺznuť na rebríčku demokracie.

Viac..  V. REMIŠOVÁ: Z eurofondov išlo do regiónov za dva roky viac, ako im dala predošlá vláda za šesť

Za najúspešnejšiu krajinu poslanci označili Čiernu Horu. Tá v decembri otvorila prvých päť kapitol vo vyjednávaniach s Úniou.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Jednotné nabíjačky budeme mať aj v počítačoch

Európsky parlament dnes definitívne schválil smernicu, ktorá koncovku pre nabíjačky malých elektronických zariadení na typ …