Desaťtisíce mŕtvych slonov a nosorožcov! Brusel chce zastaviť obchodovanie so zvieratami

slon
PHOTO: Flickr.

Počet nezákonne usmrtených slonov afrických sa v priebehu uplynulého desaťročia zdvojnásobil, v roku 2012 ich pytliaci zabili 22 000; v Juhoafrickej republike prudko narástol nezákonný lov nosorožcov, roh nosorožca sa predáva za 40 000 eur/kg; nezákonný lov má v súčasnosti na svedomí 78 % úmrtí tigra sumatrianskeho. Tigrie kosti sa predávajú za 900 eur/kg.

Nezákonný obchod s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami je dnes celosvetovo jedným z najvýnosnejších druhov medzinárodnej trestnej činnosti, ktorý podnecuje vysoký a neustále rastúci dopyt po produktoch z voľne žijúcich a voľne rastúcich druhov, najmä v Ázii. Pre nízku informovanosť, malé riziko odhalenia a nízku úroveň sankcií je mimoriadne atraktívny pre siete organizovaného zločinu v EÚ i mimo nej.

Nezákonné obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami pripravuje časť najviac marginalizovanej svetovej populácie, vrátane domorodých spoločenstiev, o významné príležitosti na udržateľné živobytie. Jeho prepojenie s korupciou a nelegálnymi peňažnými tokmi, napríklad praním špinavých peňazí, podkopáva zásady právneho štátu a dobrej správy verejných záležitostí. Zároveň podnecuje regionálnu nestabilitu v strednej Afrike, kde niektoré vojenské skupiny financujú svoju činnosť príjmami z nezákonného obchodu s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami. Poškodzuje biodiverzitu, a tým mimoriadne ohrozuje zdravie významných ekosystémov.

Európska komisia otvorila verejnú konzultáciu o tom, ako môže EÚ zefektívniť boj proti nezákonnému obchodovaniu s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami. Je to reakcia na celosvetový nárast prípadov pytliactva a nezákonného obchodovania s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami, ktoré v prípade niektorých druhov dosahujú v súčasnosti bezprecedentnú úroveň. V Juhoafrickej republike bolo v roku 2013 nezákonne ulovených vyše 1000 nosorožcov, zatiaľ čo napríklad v roku 2007 ich bolo takto ulovených 13. Roh nosorožca má v súčasnosti vyššiu hodnotu než zlato. EÚ je jedným z hlavných cieľových trhov a dôležitým tranzitným bodom pre nelegálne výrobky pochádzajúce z voľne žijúcich živočíchov a rastlín, pričom organizovaný zločin tu zohráva čoraz významnejšiu úlohu.

Komisár pre životné prostredie Janez Potočnik k tomu uviedol: „Nezákonné obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami si vyberá svoju krutú daň na biodiverzite a my potrebujeme nájsť spôsob, ako sa k tomu postaviť aktívnejšie. Táto konzultácia je prvým krokom na ceste, ktorá, dúfajme, povedie k významnej zmene nášho prístupu.“

Komisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová v tejto súvislosti vyhlásila: „Nezákonné obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami prináša medzinárodným skupinám organizovaného zločinu veľké zisky. V oznámení, ktoré sme dnes prijali, je stanovené, ako môžu zainteresované strany efektívnejšie spolupracovať v boji proti tejto trestnej činnosti.“

EÚ sa v poslednom desaťročí na boji proti nelegálnemu obchodu s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami aktívne podieľala – prijala prísne obchodné pravidlá pre ohrozené druhy a významne podporila iniciatívy v rozvojových krajinách zamerané proti nezákonnému obchodovaniu s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami. Za uplynulých 30 rokov vynaložila EÚ na ochranu biodiverzity v Afrike viac než 500 miliónov EUR a portfólio jej prebiehajúcich projektov má hodnotu približne 160 miliónov EUR.

Viac..  Premiér Heger prišiel do práce netradične autobusovou linkou. Podporil tým Európsky týždeň mobility

Nezákonné aktivity týkajúce sa voľne žijúcich zvierat a rastlín sú veľmi lukratívne a len zriedka je za ne niekto trestne stíhaný. Rastúci dopyt po nelegálnych produktoch má ničivé následky na množstvo rastlinných a živočíšnych druhov, z ktorých niektoré sú už teraz ohrozené. Zmena rozsahu tohto problému vyvolala otázky o spôsobe akým môže EÚ bojovať účinnejšie proti nezákonnému obchodovaniu s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami. Komisia sa preto snaží získať názory na desať otázok týkajúcich sa nezákonného obchodovania s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami vrátane primeranosti súčasného rámca, nástrojov, ktoré by mohli posilniť súčasné úsilie v boji proti tomuto problému, spôsobov, ako konkrétne môže pomôcť EÚ, zlepšovania našich vedomostí a údajov a možnosti prísnejších sankcií.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

EU, ludia

Konferencia o budúcnosti Európy: občania v centre pozornosti

Prvý zo štyroch panelov európskych občanov začal svoju činnosť zasadnutím v Štrasburgu od piatka 17. …