Domov / ĽUDIA / Ročne sa do Únie snaží “prepašovať” až 100 tisíc ľudí. Mnohí migranti to skúšajú aj cez Slovensko

Ročne sa do Únie snaží “prepašovať” až 100 tisíc ľudí. Mnohí migranti to skúšajú aj cez Slovensko

imigranti
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Každý rok sa do EÚ pokúsi dostať nelegálne až 100 tisíc ľudí. Mnohí tu hľadajú lepší život – táto cesta sa ale nie vždy skončí šťastne. Za ostatných 20 rokov zahynulo takmer 20 tisíc migrantov na mori ešte skôr, ako sa dostali k brehom Európy.

Na starý kontinent sa chcú dostať viacerými trasami. Niektoré sú nebezpečnejšie ako ostatné. Najčastejšie si vyberajú Stredomorie – v roku 2012 prišla viac ako polovica prisťahovalcov cez východné, centrálne alebo západné Stredomorie. Ďalšia trasa vedie cez východnú hranicu EÚ, teda aj cez ukrajinsko-slovenské hranice. Migranti v tomto prípadne prichádzajú z bývalých krajín Sovietskeho zväzu, najčastejšie práve z Ukrajiny. Nuž a potom ešte existuje balkánska trasa.

Migranti vedia, že vo chvíli, ako sa dostanú do niektorej z členských krajín, môžu ísť aj do iných štátov. Aj preto sa o Slovensku často hovorí nie ako o cieľovej, ale tranzitnej krajine pre utečencov. Na vnútorných hraniciach je kontrola minimálna, keďže v Únii panuje voľný pohyb osôb i tovaru.

Viac..  Ktorým smerom sa chce EÚ v najbližších desaťročiach uberať? V centre širších diskusií by mali byť aj občania

Nelegálni migranti často žiadajú o azyl. V roku 2012 bolo podaných vyše 400 tisíc žiadostí. Iba 100 tisíc uchádzačov sa ale dočkalo vytúženého “áno”. Najviac ich bolo v Nemecku, nasleduje Švédsko, Veľká Británia. Ochranu v EÚ využili najmä Somálci, Sýrčania a Afganci.

Chcete poznať konkrétne čísla a dozvedieť sa, koľko migrantov sa do EÚ dostane aj cez Slovensko? Všetko sa dozviete z nasledujúceho videa:

O nin

Avatar

Odporúčame pozrieť

rudolf

Ján Rudolf: Eurofondy nech sú nárokovateľné!

„Našim cieľom je potlačiť korupciu a klientelizmus a efektívne využiť každé euro z Bruselu“ – tak znie prvá …