Ročne sa do Únie snaží “prepašovať” až 100 tisíc ľudí. Mnohí migranti to skúšajú aj cez Slovensko


imigranti
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Každý rok sa do EÚ pokúsi dostať nelegálne až 100 tisíc ľudí. Mnohí tu hľadajú lepší život – táto cesta sa ale nie vždy skončí šťastne. Za ostatných 20 rokov zahynulo takmer 20 tisíc migrantov na mori ešte skôr, ako sa dostali k brehom Európy.

Na starý kontinent sa chcú dostať viacerými trasami. Niektoré sú nebezpečnejšie ako ostatné. Najčastejšie si vyberajú Stredomorie – v roku 2012 prišla viac ako polovica prisťahovalcov cez východné, centrálne alebo západné Stredomorie. Ďalšia trasa vedie cez východnú hranicu EÚ, teda aj cez ukrajinsko-slovenské hranice. Migranti v tomto prípadne prichádzajú z bývalých krajín Sovietskeho zväzu, najčastejšie práve z Ukrajiny. Nuž a potom ešte existuje balkánska trasa.

Migranti vedia, že vo chvíli, ako sa dostanú do niektorej z členských krajín, môžu ísť aj do iných štátov. Aj preto sa o Slovensku často hovorí nie ako o cieľovej, ale tranzitnej krajine pre utečencov. Na vnútorných hraniciach je kontrola minimálna, keďže v Únii panuje voľný pohyb osôb i tovaru.

Viac..  EÚ zažalovala Maďarsko pre zákon diskriminujúci LGBT komunitu

Nelegálni migranti často žiadajú o azyl. V roku 2012 bolo podaných vyše 400 tisíc žiadostí. Iba 100 tisíc uchádzačov sa ale dočkalo vytúženého “áno”. Najviac ich bolo v Nemecku, nasleduje Švédsko, Veľká Británia. Ochranu v EÚ využili najmä Somálci, Sýrčania a Afganci.

Chcete poznať konkrétne čísla a dozvedieť sa, koľko migrantov sa do EÚ dostane aj cez Slovensko? Všetko sa dozviete z nasledujúceho videa:

O nin

Avatar

Odporúčame pozrieť

EMA by podľa nemeckého ministra zdravotníctva mohla v septembri schváliť kombinované vakcíny

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach v piatok povedal, že Európska lieková agentúra (EMA) pravdepodobne na …