Situácia na Ukrajine očami europoslancov: Amnestia je od samého začiatku podmienená

ukrajina demonštrácie
PHOTO: Flickr.

Po mesiacoch protestov a násilia dosiahli demonštranti na Ukrajine prvé ústupky. Prezident Viktor Janukovyč udelil amnestie vyše 250-tim ľuďom. To je však podľa nemeckého europoslanca Elmara Broka žalostne málo. “Už dlho požadujeme prepustenie všetkých politických väzňov, nielen tých, ktorých zadržali v ostatných štyroch-piatich týždňoch. Údajne ich je spolu až 2000,” tvrdí.

Len 300 z nich zatkli iba nedávno. Ich prepustenie sa však spojilo s istými podmienkami, upozorňuje Brok, ktorý zatknutých označil za rukojemníkov. “Už od začiatku to bola podmienená amnestia,” dopĺňa ho jeho kolega a krajan, poslanec Helmut Scholz. “A tá je v očiach takzvanej širšej opozície hrou, ktorú nechce hrať.”

Europoslanci sa pokúšali a stále pokúšajú nájsť nejaké riešenie. V celej Únii sa totiž množia žiadosti o európsku reakciu.  Podľa Brocka treba vláde jasne povedať, že násilie nie je odpoveďou. Pokojné protesty sú súčasťou demokracie a násilie, zahŕňajúce únosy, bitie, mučenie, vraždy a väznenie, neprichádza v krajine, ktorá chce mať s Európou dobré vzťahy, do úvahy, prízvukuje. Scholz zase vyjadril obavy z toho, že jedna zo strán vznesie prehnané požiadavky alebo odmietne urobiť krok k zmiereniu a zmarí tak šancu situáciu konečne vyriešiť. “Obávam sa, že bez vonkajšieho sprostredkovania nenájdu tieto dve znepriatelené strany riešenie,” vyjadril sa.

Ešte koncom januára sa v Bruseli konal samit EÚ – Rusko. Prezident Vladimír Putin sa vyjadril, že situácia na Ukrajine vecou Ruska. To samozrejme vyvolalo nesúhlas. “Situácia na Ukrajine je záležitosťou Ukrajincov. Len občania Ukrajiny majú právo rozhodovať o osude svojej krajiny,” rozhodne tvrdí Elmar Brock. Odvoláva sa na Helsinský záverečný akt, ktorý tvrdí, že každá krajina má zvrchované právo zvoliť si, ktorých aliancií a zoskupení chce byť súčasťou.

Viac..  POĽSKO: Aktivisti zablokovali ústavný súd pred rozhodnutím o nadradenosti poľského práva

Podľa Helmuta Scholza bol celý samit absolútne premárnenou príležitosťou. Nevyriešila sa žiadna podstatná otázka, týkajúca sa európsko-ruských vzťahov a nenastal tak ani minimálny pokrok.

Kým Američania jasne dali najavo svoju podporu ukrajinským demonštrantom, Európska únia jasné stanovisko nezaujala. Koho a čo teda Únia podporuje a čo presne žiada? Aké konkrétne kroky na vyriešenie situácie na Ukrajine navrhuje? Dozviete sa z rozhovoru s oboma europoslancami:

O nin

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …