EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / EÚ podpísala s Afganistanom dohodu o prístupe do Svetovej obchodnej organizácie WTO
Karel De Gucht
Karel De Gucht, eurokomisár pre obchod. PHOTO: Credit © European Union, 2014

EÚ podpísala s Afganistanom dohodu o prístupe do Svetovej obchodnej organizácie WTO

Karel De Gucht
Karel De Gucht, eurokomisár pre obchod.
PHOTO: Credit © European Union, 2014

Brusel podpísal s Afganistanom dohodu, na základe ktorej sa začnú prístupové rokovania do WTO. Týmto krokom sa očakáva stabilizácia v regióne, hospodárska reforma a udržateľný rozvoj v Afganistane.

„Som presvedčený o tom, že členstvo vo WTO pomôže Afganistanu k stabilizácii a hospodárskemu rozvoju,“ povedal komisár EÚ pre obchod Karel De Gucht.

Brusel navyše dúfa, že rokovania sa čoskoro uzavrú a Kábul sa stane plnohodnotným členom WTO. Akonáhle sa Afganistan pripojí k Svetovej obchodnej organizácii, začnú platiť nižšie tarify a vývozné clá na tovar. Umožní to dohoda, ktorú podpísali veľvyslanec EÚ Angelos Pangratis a námestník ministra pre obchod v Afganistane Mozamill Shinwari.

EÚ je už teraz jedným z hlavných obchodných partnerov Afganistanu. Pre túto krajinu to znamená 9% vývozu a 12% dovozu. V roku 2012 sa celková hodnota tovaru EÚ, ktorý bol vyvezený do Afganistanu, odhaduje na 935 miliónov EUR. Tovar dovezený z Afganistanu sa odhaduje na 56 miliónov. Do EÚ putujú z krajiny predovšetkým výrobky z kože, ovocie, ale aj elektronické výrobky. Hlavný vývoz do Afganistanu tvoria vozidlá, minerálne palivá, stroje a elektrické zariadenia.

Viac..  Európske štrukturálne a investičné fondy: Nové podmienky prispeli k lepšiemu prostrediu pre investície

O red

Odporúčame pozrieť

ZITNANSKA

Jana Žitňanská: Neverejným osemročným gymnáziám hrozí likvidácia

Takmer 90 percentné zníženie žiakov prvého ročníka v cirkevných osemročných gymnáziách a 60 percentné zníženie u súkromných. Takéto …