EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Premiéri Fico a Sobotka: spolupráca V4 má v EÚ veľký potenciál
fotka
Robert Fico (vľavo), Bohuslav Sobotka (vpravo). PHOTO: redakcia/red.

Premiéri Fico a Sobotka: spolupráca V4 má v EÚ veľký potenciál

fotka
Robert Fico (vľavo), Bohuslav Sobotka (vpravo). PHOTO: redakcia/red.

Bratislava, 13. februára: Už nikdy sa nebude rozhodovať o nás bez nás – my sme Európa, vyhlásil český premiér Bohuslav Sobotka počas spoločnej verejnej debaty s premiérom SR Robertom Ficom o 10. výročí vstupu oboch krajín do EÚ, ktorú v rámci Národného konventu o EÚ organizovalo Centrum pre európske záležitosti a Ministerstvo zahraničných a európskych záležitostí SR.

Do širšej diskusie Národného konventu o desiatich rokoch členstva v EÚ prispeli vo štvrtok aj premiéri Slovenska a Českej republiky Robert Fico a Bohuslav Sobotka, keď v Rektorskej sieni Univerzity Komenského v Bratislave diskutovali so študentmi a členmi Národného konventu na tému „Spoločne 10 rokov v EÚ – akú Európu chceme?“ a porovnali integračné skúseností oboch štátov.

Premiér Sobotka zdôraznil, že presne 100 rokov po vypuknutí prvej svetovej vojny je EÚ garantom mieru, demokracie a prosperity.

Robert Fico poukázal na ekonomický aspekt desiatich rokov členstva, keď pripomenul, že len vďaka EÚ sme dosiahli až 75% priemeru HDP v únii. Zdôraznil aj dôležitosť Vyšehradskej štvorky pre budúci ekonomickú prosperitu regiónu, keď povedal, že ak spoločný názor prejaví viac ako 60 miliónov občanov EÚ, prehliadnuť sa to nedá.

Viac..  Bulharsko a Rumunsko do Schengenu? Staré členské štáty majú dvojaký meter, tvrdí europoslankyňa Smolková

Slovensko, ako jediná krajina V4, ktorá prijala euro, v tejto súvislosti podľa premiéra využíva svoje postavenie, aby ovplyvňovalo rozhodnutia v rámci Eurozóny v prospech svojich vyšehradských partnerov. „Predstava, že raz opäť bude môcť ČR a SR platiť rovnakou menou, vo mne vyvoláva nostalgiu,“ povedal Robert Fico. Na margo regionálnej spolupráce Bohuslav Sobotka zdôraznil, že trhy práce SR a ČR potrebujú lepšiu integráciu.

Premiéri Slovenska a Českej republiky sa zhodli, že EÚ sa musí priblížiť občanom a musí s nimi komunikovať zrozumiteľným jazykom, nie európskym newspeakom. Aj to by mohlo pomôcť zabrániť prieniku extrémistických strán do Európskeho parlamentu – podľa oboch predsedov vlád je to úloha nielen pre národné ale aj pre európske strany.

Podľa veľvyslanca Juraja Migaša mala debata premiérov aj istú symbolickú hodnotu: „Rozdelení a predsa spolu. Do rodiny európskych národov a štátov Česi a Slováci priniesli niečo historický svojské a jedinečné – vnímavosť a empatiu, prevažujúci pocit hrdosti a úcty na roky prežité v spoločnom štáte, a neopakovateľnú vzájomnú ľudskú a úprimnú národnú príťažlivosť.“

O red

Odporúčame pozrieť

Pellegrini

Prvá zahraničná cesta Petra Pellegriniho viedla na summit do Bruselu, riešil aj rozširovanie EÚ

BRUSEL / Ešte skôr ako zajtra premiér Pellegrini požiada domáci parlament o dôveru, odletel do Bruselu …