EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Europoslanec Strejček: Česi majú viac geografického luxusu v Európe než Slováci
ivo strejcek
Ivo Strejček, europoslanec. PHOTO: © European Union, 2014

Europoslanec Strejček: Česi majú viac geografického luxusu v Európe než Slováci

ivo strejcek
Ivo Strejček, europoslanec. PHOTO: © European Union, 2014

Čo dať skôr a čoho viac do životopisu českého europoslanca  PaedDr. Ivo Strejčka, rodáka z Moravy? Že vzdelaním je učiteľom angličtiny a prekladateľom, že v rokoch 1996 -1997 bol hovorcom predsedu vlády Václava Klausa, ba i celej českej vlády, že po tejto na stresy vypätej a nie jednoduchej pozícii byť jazykom štátu nastala chvíľa oddychu v Žďári nad Sázavou čoby poslanec a člen jeho metskej rady, aby sa napokon vzdialil stovky kilometrov a zasadol do kresla Európskeho parlamentu v Bruseli a Štrasburgu…

… čo nám ešte chýba do vášho profesionálno-politického profilu?

– Napríklad čas, a ním je moje druhé volebné obdobie ako desiaty  rok poslancovania v „europarlamente.“ Pôsobím v Hospodárskom a menovom výbore, v agende mám zväčša daňovú problematiku, najmä nepriame dane. Tým je tiež povedané, že som v úzkom vzťahu s eurom. S problematikou jednotnej meny eurozóny a jej – problémami. A tých nie je v ostatnom čase málo…

Máme za sebou dvadsať rokov od rozdelenia spoločného štátu Čechov a Slovákov.  Čo nás dovtedy spájalo i oddeľovalo vnímame rôzne, ako sa však vyjadrujú nielen politici ale najmä občania oboch samostatných republík, terajšie vzájomné vzťahy sú na takej pozitívnej a prajnej úrovni, ako doteraz neboli. Tomu sa zvykne hovoriť, že aj v dobrom partnerstve treba od seba načas odísť, aby sa napokon tí dvaja predsa osudovo našli.  Kam mierim? Sú nejaké rozdiely medzi českými a slovenskými europoslancami pri obhajobe záujmov svojich krajín v mnohonárodnom Európskom parlamente? Drukujete si navzájom?

– Ak aj sú isté rozdiely, tak určite menšie než si aj my sami myslíme. Je to dané dlhoročným spolužitím vo veľmi podobnom priestore. Sme si blízki mentálne, hodnotovo, eticky, záujmovo. Svedčia o tom i moje skúsenosti, že ak potrebujem podporu pre svoje návrhy, iniciatívy, mám vždy istotu, že ju získam u slovenských europoslancov. Máme mnohé spoločné témy, problémy, videnia i hľadanie riešení. No predsa nachádzam rozdiel. Je ním euro. Vy ho máte, my nie. Ste súčasťou eurozóny, preto problémy s euromenou viac prežívate, viac sa o ňu zaujímate. Pochopiteľne, že Slováci aj preto inak vnímajú konštrukciu Bankovej únie.

Viac..  Europoslanec Miroslav Mikolášik: Je jedno akú energiu vyrobíme, každá z metód má nejaké zaťaženie

Prečo Česko nie je euru priaznivo naklonené tak ako Slovensko?

– Tých preto je viac, začnem iným vývojom, udalosťami a pozíciou jednej i druhej krajiny v Európe a pred ich vstupom do EÚ, čo je všeobecne známe. Budem však už pokračovať svojským pohľadom.  Ten mi dáva geografická poloha. Rozumiem snahám Slovákov mať euro, sú to totiž snahy byť viac pripútaný k západoeurópskemu priestoru. Slovensko už je dosť ďaleko na východe, je časťou východnej hranice EÚ. A mne sa zdá, ako keby ste sa aj trochu obávali tej blízkosti „východu“ vzhľadom na doterajšie historické skúsenosti s ním. Česi majú viac geografického luxusu, pohody z istoty stredoeurópskeho priestoru, že ich krajina je obklopená horami a ten „iný“ svet až tak mnoho na nich a s nimi nezmôže. Že si môžu dovoliť byť viac individuálni, svojskejší, vlastnejší. Viac sa cítia vo vnútri Európy. Tento geografický rozdiel a jeho odraz vo vedomí ľudí vidím ďaleko viac než  volanie ekonomické či pre Slovákov emancipačné. Byť členom západoeurópskeho priestoru im dáva práve eurozóna a jej euro.

Máme pred sebou ďalšie voľby do EP, na Slovensku s doterajšou mizernou účasťou voličov na nich. Pred ôsmimi  rokmi necelých 17 percent, pred štyrmi rokmi ako-tak 19 percent. Ako to je a bude u vás?  

O ppr

Odporúčame pozrieť

Chceš sa venovať zdravotníctvu po administratívnej stránke? Nezmeškaj svoju príležitosť stať sa asistentom Belgickej ABDA asociácie!

Asociácia  farmaceutov a nemeckých združení lekárov hľadá asistenta pre kanceláriu v Bruseli od 1. januára 2018. Čo …