EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Štefanec porazil Kukana. Stal sa lídrom SDKÚ-DS v eurovoľbách

Štefanec porazil Kukana. Stal sa lídrom SDKÚ-DS v eurovoľbách

štefanec kukan
Ivan Štefanec (vľavo), Eduard Kukan (vpravo).
PHOTO: Flickr/redakcia.

V primárnych voľbách, kde sa rozhodovalo o tom, kto povedie kandidátku do Európskeho parlamentu, porazil Ivan Štefanec svojho súpera Eduarda Kukana. Inštitút primárnych volieb má SDKÚ-DS ako jediná strana na Slovensku. Spomedzi všetkých jej členov, ktorých je približne 4800 sa asi polovica z nich dostavila k volebných urnám vo svojom kraji.

„Môžeme hovoriť o 52% účasti, s čím sme spokojní,“ povedala Jana Zvončeková, hovrkyňa SDKÚ-DS. Členovia strany volili včera od 12:00 do 16:00, otvorených bolo 230 volebných miestností. Štefanec porazil Kukana v pomere hlasov 1100 k 800. Víťaza eurokandidátky navrhlo prezídium strany, ale aj bratislavské a košické predsedníctvo, Kukana navrhlo prešovské.

Kukan chce ostať v hre

„Porazený“ Kukan sa však nevzdáva a o miesto do Európskeho parlamentu chce ešte zabojovať. „Blahoželám Ivanovi Štefancovi k víťazstvu, ktoré dosiahol. Mám tiež chuť pokračovať ďalej, aby SDKÚ- DS dosiahla čo najlepší volebný výsledok a aby som sa aj ja dostal do Európskeho parlamentu,“ povedal Kukan pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk krátko po vyhlásení výsledkov primáriek.

Viac..  Branislav Škripek: Spoločná európska databáza zabráni pretáčaniu kilometrov na predávaných autách

Víťaz Štefanec sa členom poďakoval za dôveru, čo považuje za záväzok, aby potiahol SDKÚ-DS do volieb do Európskeho parlamentu. “Chcem prispieť k tomu, aby SDKÚ-DS bola aj naďalej proeurópskou stranou, ale s jasnou ochranou slovenských záujmov. Tak ako som v parlamente pracoval 8 rokov a ako jediný som presadil odôvodnené stanoviská k európskym smerniciam, by som chcel v tejto činnosti pokračovať ďalej. Za cieľ si dávam zlepšiť životné podmienky pre našich občanov v spoločnom európskom dome”, povedal Štefanec pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk.

Mená dvoch kandidátov sú tak už známe. Primárky na zvyšných kandidátov sa uskutočnia najneskôr do polovice marca.

SDKÚ-DS dosiahla volebný zisk v posledných voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009 16,98 percenta, za čo jej prislúchali dva mandáty. Obsadili ich Eduard Kukan a Peter Šťastný. Bývalý hokejista kandidovať v týchto voľbách neplánuje.

O red

Odporúčame pozrieť

utecenci

Taliansko dovolí lodi s utečencami vstúpiť na Sicíliu

RÍM / Taliansko umožní 450 migrantom, zachránených v sobotu v Stredozemnom mori z rybárskej lode, vylodiť …