Mierové rokovania s Ukrajinou pokračujú, komisár Füle vyzdvihol prácu médií

ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Snaha o riešenie politickej krízy zo strany Európskej únie v Ukrajine pokračuje. Komisár pre rozšírenie a európsku susedskú politiku Štefan Füle pri nedávnej návšteve krajiny vyjadril svoje znepokojenie a obavy. Po rokovaniach s prezidentom, vodcom opozície a aktivistami z Euromaidan zdôraznil, že násilie a brutalita sú neprijateľné. Dôležitou súčasťou jeho pobytu bola tiež podpora zranených demonštrantov a policajtov v nemocniciach, tiež vyzdvihol i prácu lekárov.

Po rozhovoroch so všetkými zúčastnenými stranami pochopil, že jediným riešením sú pre občanov slobodné a spravodlivé voľby. Najmä ústava by mala prijať naliehavé opatrenia a reformy, ktoré by zastavili teror a hrôzovládu. Domáce orgány by mali podľa neho postupovať spôsobom, ktorý rešpektuje medzinárodné záväzky Ukrajiny. Füle apeloval najmä na ochranu ľudských práv a slobôd, koniec zastrašovaniu a transparentnosť vyšetrovania násilných činov. Ocenil však úsilie nezávislých médií a slobodu tlače ako jeden z hlavných pilierov demokracie.

Viac..  I. Korčok ocenil hasičov: Vaše nasadenie a odhodlanie si zaslúži obrovskú vďaku a uznanie

„Európska únia bude i naďalej presadzovať mierový proces a pri riešení zložitej ekonomickej situácie vo východoeurópskej republike je ochotná si vyhrnúť rukávy. Členské štáty navyše v dohode o voľnom obchode s Ukrajinou potvrdili, že to nie je konečným cieľom ich spolupráce. Miestne úrady si však musia samy uvedomiť, že v tomto procese nesú hlavnú zodpovednosť,“ uzatvára Füle.

 

O ruz

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …