EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Európsky parlament bude od zajtra riešiť aj tresty pre klientov, nie pre prostitútky! Pozrite si prehľad zasadnutia
Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: redakcia/red.

Európsky parlament bude od zajtra riešiť aj tresty pre klientov, nie pre prostitútky! Pozrite si prehľad zasadnutia

Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg.
PHOTO: redakcia/red.

Emisie CO2: Ekologickejšie automobily do roku 2020

Emisné limity nových automobilov predávaných v EÚ by sa mali do roku 2020 znížiť zo súčasných 130 g/km na 95 g/km. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, o ktorom budú poslanci hlasovať v utorok. Text nariadenia, na ktorom sa Parlament neformálne dohodol s ministrami členských štátov, zároveň umožní ďalšie znižovanie limitov po roku 2020 a zavedie nový emisný testovací protokol, ktorý lepšie zohľadní reálne podmienky na cestách.

Konfiškácia majetku z trestnej činnosti

Parlament bude v utorok hlasovať o celoúnijných pravidlách, ktoré uľahčia členským štátom vypátranie, zmrazenie, správu a konfiškáciu majetku získaného trestnou činnosťou. Podľa odhadov Komisie tvorí v súčasnosti objem zmrazených a skonfiškovaných príjmov, ktoré pochádzajú napríklad z pašovania drog a ručných zbraní, obchodovania s ľuďmi či falšovania, iba jedno percento všetkých výnosov z trestnej činnosti v EÚ. 

Pomoc najchudobnejším občanom Únie v rokoch 2014-2020

Parlament presadil pokračovanie programu EÚ pre najviac odkázaných občanov Únie pri zachovaní súčasnej úrovne financovania aspoň do roku 2020. V nasledujúcich siedmich rokoch by sa tak na pomoc pre najchudobnejších malo vynaložiť 3,5 miliardy eur. Neformálna dohoda s ministrami sociálnych vecí členských štátov, o ktorej budú poslanci hlasovať v utorok, zabezpečí plnú funkčnosť fondu a umožní mu tak splatiť všetky faktúry od 1. januára 2014.

Život zachraňujúci systém tiesňového volanie z automobilov

Zariadením tiesňového volania, ktoré v prípade nehody automaticky zalarmuje záchranárov, by mali byť od októbra 2015 vybavené všetky nové modely automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel. Vyplýva to z navrhovanej legislatívy, o ktorej budú v stredu hlasovať poslanci. Technológia eCall by mala využívať tiesňovú linku 112 a umožniť tak záchranárom dostať sa na miesto nehody rýchlejšie, čo by zvýšilo pravdepodobnosť záchrany životov a znížilo by následky zranení. 

Tabaková smernica: Záverečné hlasovanie v Parlamente

Poslanci budú v stredu hlasovať o novej legislatíve, ktorá by mala znížiť príťažlivosť tabakových výrobkov pre mladých. Smernica, na ktorej znení sa už Parlament neformálne dohodol s členskými štátmi, by mala zaviesť povinné zdravotné varovania pokrývajúce 65% vonkajšej plochy balíčka. Elektronické cigarety by mali byť regulované buď ako liečivá, pokiaľ výrobca uvedie ich liečivé alebo preventívne vlastnosti, alebo ako tabakové výrobky. 

Poistenie: Poslanci žiadajú čestné poradenstvo a koniec drobného písma

Parlament bude v utorok diskutovať a v stredu hlasovať o novelizácii pravidiel v oblasti poistného poradenstva a predaja a ich väčšej harmonizácii v rámci EÚ. Cieľom navrhovaných zmien je ukončiť niektoré nekalé praktiky, vrátane uvádzania podmienok drobným písmom a poskytovania klamlivých informácií v reklamách.

Vzťahy EÚ – Švajčiarsko pod paľbou

Viac..  EÚ chce modernizovať dohodu o pridružení s Čile

Lídri politických skupín v Európskom parlamente budú v stredu ráno diskutovať o vplyve výsledku švajčiarskeho referenda z 9. februára na vzťahy Švajčiarska s Európskou úniou. Tesná väčšina 50,3% účastníkov referenda sa vyslovila za obmedzenie imigrácie z členských štátov EÚ.

Snaha EÚ o zastavenie násilia na Ukrajine

Parlament bude v stredu popoludní diskutovať o sankciách zo strany EÚ a ďalšom diplomatickom úsilí v snahe zastaviť násilie na Ukrajine. Vo štvrtok prijmú poslanci k aktuálnej situácii v krajine uznesenie.

Slávnostné zasadnutie s českým prezidentom Milošom Zemanom

Prezident Českej republiky Miloš Zeman sa v stredu napoludnie prihovorí poslancom Európskeho parlamentu. Miloš Zeman, od roku 1996 predseda Poslaneckej snemovne, v rokoch 1998-2002 predseda vlády Českej republiky, je prvým prezidentom ČR zvoleným občanmi v priamych voľbách. Prezidentský úrad zastáva od marca 2013.

Železničná reforma: EP presadzuje väčšiu konkurenciu pri preprave cestujúcich

Skvalitnenie vnútroštátnych služieb osobnej železničnej dopravy prostredníctvom ich otvorenia väčšej konkurencii a zabezpečenia spravodlivého prístupu k železničnej infraštruktúre, si kladie za cieľ nová legislatíva, o ktorej bude v stredu hlasovať Európsky parlament. Súčasťou opatrení štvrtého železničného balíka je tiež jednotný postup certifikácie železničného vozového parku, čo výrazne zníži náklady novým dopravcom a uľahčí im tak vstup na trh.

Zamestnanosť: Pokrok pri zavádzaní systémov záruk pre mladých do praxe

Poslanci sa budú v stredu pýtať predstaviteľov Rady a Komisie na dosiahnutý pokrok pri zavádzaní systémov záruk pre mladých do praxe, ktorých cieľom je zabezpečiť prácu mladým ľuďom. Na základe uznesenia Európskeho parlamentu z roku 2010, v ktorom poslanci vyzvali všetky členské štáty na zriadenie týchto systémov, sa vo februári 2013 ministri práce EÚ napokon dohodli na odporúčaní Rady, ktoré navrhuje ich zavedenie v celej Únii.

Zjednodušenie cezhraničného vyšetrovania trestných činov

Orgány činné v trestnom konaní, ktoré žiadajú kolegov v iných členských štátoch o pomoc pri vyšetrovaní zločinov, napríklad v súvislosti s vykonaním domových prehliadok alebo vypočutím svedkov, by sa mali dočkať rýchlejšej reakcie a otvorenejšieho prístupu. Vyplýva to z navrhovaných pravidiel o európskom vyšetrovacom príkaze (EIO), o ktorých bude Parlament hlasovať vo štvrtok.

Reforma pravidiel európskeho zatykača

Legislatíva upravujúca využitie európskeho zatykača by mala byť v priebehu roka podrobená dôkladnej revízii, uvádza sa v návrhu uznesenia, o ktorom bude Parlament hlasovať vo štvrtok. Poslanci v predloženom texte požadujú efektívne, ale zároveň primerané využívanie žiadostí o zatknutie podozrivého v inom členskom štáte, ktoré by garantovalo základné práva obvineného, vrátane práva na využitie účinných opravných prostriedkov.

Trest pre klientov, nie pre prostitútky

O red

Odporúčame pozrieť

Anna Zaborska

Anna Záborská: Jednotlivé štáty nie sú mnohokrát informované kde, alebo či vôbec odvádzajú podniky dane

ŠTRASBURG / V Európskej únii sú daňové úniky v takom obrovskom rozsahu, že to vychádza na …