EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Európsky parlament bude od zajtra riešiť aj tresty pre klientov, nie pre prostitútky! Pozrite si prehľad zasadnutia
Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: redakcia/red.

Európsky parlament bude od zajtra riešiť aj tresty pre klientov, nie pre prostitútky! Pozrite si prehľad zasadnutia

Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg.
PHOTO: redakcia/red.

Emisie CO2: Ekologickejšie automobily do roku 2020

Emisné limity nových automobilov predávaných v EÚ by sa mali do roku 2020 znížiť zo súčasných 130 g/km na 95 g/km. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, o ktorom budú poslanci hlasovať v utorok. Text nariadenia, na ktorom sa Parlament neformálne dohodol s ministrami členských štátov, zároveň umožní ďalšie znižovanie limitov po roku 2020 a zavedie nový emisný testovací protokol, ktorý lepšie zohľadní reálne podmienky na cestách.

Konfiškácia majetku z trestnej činnosti

Parlament bude v utorok hlasovať o celoúnijných pravidlách, ktoré uľahčia členským štátom vypátranie, zmrazenie, správu a konfiškáciu majetku získaného trestnou činnosťou. Podľa odhadov Komisie tvorí v súčasnosti objem zmrazených a skonfiškovaných príjmov, ktoré pochádzajú napríklad z pašovania drog a ručných zbraní, obchodovania s ľuďmi či falšovania, iba jedno percento všetkých výnosov z trestnej činnosti v EÚ. 

Pomoc najchudobnejším občanom Únie v rokoch 2014-2020

Parlament presadil pokračovanie programu EÚ pre najviac odkázaných občanov Únie pri zachovaní súčasnej úrovne financovania aspoň do roku 2020. V nasledujúcich siedmich rokoch by sa tak na pomoc pre najchudobnejších malo vynaložiť 3,5 miliardy eur. Neformálna dohoda s ministrami sociálnych vecí členských štátov, o ktorej budú poslanci hlasovať v utorok, zabezpečí plnú funkčnosť fondu a umožní mu tak splatiť všetky faktúry od 1. januára 2014.

Život zachraňujúci systém tiesňového volanie z automobilov

Zariadením tiesňového volania, ktoré v prípade nehody automaticky zalarmuje záchranárov, by mali byť od októbra 2015 vybavené všetky nové modely automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel. Vyplýva to z navrhovanej legislatívy, o ktorej budú v stredu hlasovať poslanci. Technológia eCall by mala využívať tiesňovú linku 112 a umožniť tak záchranárom dostať sa na miesto nehody rýchlejšie, čo by zvýšilo pravdepodobnosť záchrany životov a znížilo by následky zranení. 

Viac..  EÚ chce, aby sa do vybavovanie žiadostí o azyl zapájali všetky členské štáty

Tabaková smernica: Záverečné hlasovanie v Parlamente

Poslanci budú v stredu hlasovať o novej legislatíve, ktorá by mala znížiť príťažlivosť tabakových výrobkov pre mladých. Smernica, na ktorej znení sa už Parlament neformálne dohodol s členskými štátmi, by mala zaviesť povinné zdravotné varovania pokrývajúce 65% vonkajšej plochy balíčka. Elektronické cigarety by mali byť regulované buď ako liečivá, pokiaľ výrobca uvedie ich liečivé alebo preventívne vlastnosti, alebo ako tabakové výrobky. 

Poistenie: Poslanci žiadajú čestné poradenstvo a koniec drobného písma

Parlament bude v utorok diskutovať a v stredu hlasovať o novelizácii pravidiel v oblasti poistného poradenstva a predaja a ich väčšej harmonizácii v rámci EÚ. Cieľom navrhovaných zmien je ukončiť niektoré nekalé praktiky, vrátane uvádzania podmienok drobným písmom a poskytovania klamlivých informácií v reklamách.

Vzťahy EÚ – Švajčiarsko pod paľbou

Lídri politických skupín v Európskom parlamente budú v stredu ráno diskutovať o vplyve výsledku švajčiarskeho referenda z 9. februára na vzťahy Švajčiarska s Európskou úniou. Tesná väčšina 50,3% účastníkov referenda sa vyslovila za obmedzenie imigrácie z členských štátov EÚ.

Snaha EÚ o zastavenie násilia na Ukrajine

Parlament bude v stredu popoludní diskutovať o sankciách zo strany EÚ a ďalšom diplomatickom úsilí v snahe zastaviť násilie na Ukrajine. Vo štvrtok prijmú poslanci k aktuálnej situácii v krajine uznesenie.

Slávnostné zasadnutie s českým prezidentom Milošom Zemanom

Prezident Českej republiky Miloš Zeman sa v stredu napoludnie prihovorí poslancom Európskeho parlamentu. Miloš Zeman, od roku 1996 predseda Poslaneckej snemovne, v rokoch 1998-2002 predseda vlády Českej republiky, je prvým prezidentom ČR zvoleným občanmi v priamych voľbách. Prezidentský úrad zastáva od marca 2013.

Železničná reforma: EP presadzuje väčšiu konkurenciu pri preprave cestujúcich

O red

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä budúcnosť Európy a bezpečnosť

Poslanci Európskeho parlamentu sa na najbližšom plenárnom zasadnutí budú zaoberať budúcnosťou Európy, vraždou maltskej novinárky …