Domov / MOTORIZMUS / Systém eCall privolá záchranku za vás. Brusel chce, aby ho všetky autá mali do októbra 2015

Systém eCall privolá záchranku za vás. Brusel chce, aby ho všetky autá mali do októbra 2015

ecall
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Opatrnosti nikdy nie je dosť – obzvlášť na cestách. Niekedy však bezpečnostný pás či airbagy nestačia a pri dopravných nehodách ide o každú sekundu. Zariadenie eCall, ktoré dokáže v prípade ohrozujúcej jazdy privolať pomoc, by malo byť súčasťou všetkých nových modelov automobilov najneskôr do októbra 2015. Predpokladá sa, že inteligentný prístroj dokáže ročne zachrániť až 2500 životov.

Štatistiky a čísla z roku 2012 sú alarmujúce. Podľa nich zahynulo v Európskej únii až 28-tisíc ľudí, ďalších 1,5 milióna sa pri zrážke vážne zranilo. S návrhom prišla Komisia, ktorá reagovala na požiadavku Parlamentu ešte v júli 2012. Momentálne stojí pred rozhodnutím, či túto inováciu rozšíri aj o ďalšie dopravné prostriedky, ako sú autobusy, autokary a nákladné automobily.

Viac..  Motoristov čaká zmena. Tankovať budú môcť aj ekologickejší benzín E10

Moderný systém využíva vo vozidle vyspelú technológiu, ktorá sa v prípade potreby skontaktuje s tiesňovou linkou 112. Šikovná elektronika umožňuje záchrannej službe rýchlejší výjazd, vďaka čomu sa zníži závažnosť úrazov a tiež náklady spojené s dopravnými zápchami.

To však nie je všetko. Europoslanci v rámci zákona uvažujú o posilnení ochrane údajov, ktorým sa snažia ubezpečiť, že šoféri s eCall nie sú predmetom neustáleho sledovania. Softvér sa automaticky aktivuje až pri havárii, kedy zašle do núdzového centra dáta o triede automobilu, type použitého paliva, čase nehody a presnej polohy vozidla. Zároveň dodali, že bude pre všetkých užívateľov k dispozícii zadarmo.

O ruz

Avatar

Odporúčame pozrieť

ebola

Komisia udelí povolenie na uvedenie očkovacej látky proti ebole na trh

Európska komisia prijala rozhodnutie, že spoločnosti Merck Sharp & Dohme B.V. udelí povolenie na uvedenie …