EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Rusko si pohnevalo svet, Putina rieši NATO, OSN aj Obama

Rusko si pohnevalo svet, Putina rieši NATO, OSN aj Obama

Červené námestie
Červené námestie, Moskva.
PHOTO: Flickr.

KYJEV – Pozorovatelia z OSN alebo Rady Európy. Aj to je podľa väčšiny západných štátnikov riešenie krízy na Ukrajine. Odmietajú však vojenskú pomoc v jej spore s Ruskom. Potvrdilo to aj vedenie NATO. Spojené štáty a ďalších šesť krajín skupiny G8 vyslali ďalší diplomatický odkaz – zrušili účasť na summite, ktorý sa mal v lete konať v Rusku.

Vylúčia Rusko z G8? 

Sedem najväčších ekonomických mocností na svete pozastavilo prípravy na plánovaný summit. Vyhlásenie Bieleho domu v mene takzvanej G7 (Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Taliansko, USA) ako dôvod uvádza “jasné narušenie zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny” zo strany Ruska, ktoré týmto spôsobom ide proti “zásadám a hodnotám” zoskupenia.

Tento krok prichádza v momente, kedy Rusko stále viac a viac dostáva pod kontrolu celé územie a strategické objekty Krymu. Ukrajinská vláda obvinila svojho veľkého suseda z vyhlásenia vojny a sama zmobilizovala svoje vojská.

Podpora Ukrajine

“Sme jednotní v podpore ukrajinskej suverenity a územnej celistvosti. Podporujeme právo Ukrajincov vybrať si svoju budúcnosť,” vyhlásili predstavitelia mocností. Zaviazali sa podporovať Ukrajinu v jej úsilí o obnovenie jednoty, stability, politického a ekonomického zdravia krajiny. “Za týmto účelom podporujeme spoluprácu Ukrajiny s Medzinárodným menovým fondom a realizáciu nevyhnutných reforiem,” cituje vyhlásenie ukrajinský server focus.

Viac..  PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä dane a testy na zvieratách

Putin sa háji

Ako informuje server britskej televízie BBC, podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina majú Rusi právo ochraňovať záujmy rusky hovoriacej komunity na juhoukrajinskom Kryme.

K odsudzujúcemu stanovisku sa pripojili aj predsedovia Európskej rady a Európskej komisie. Summit v Rusku, ktoré je od 90. rokov ôsmym členom neformálneho bloku, sa mal konať v júli v meste Soči. Ani ministri zahraničia krajín Európskej Únie nezaháľajú. Mali by sa stretnúť v Bruseli, aby prerokovali momentálnu krízovú situáciu na Ukrajine.

KDH vyzýva k zdržanlivosti

“Vyzývame Ruskú federáciu, aby rešpektovala integritu a suverenitu Ukrajiny a platné medzinárodné právo. Jedným zo záväzkov Ruska ako zmluvného garanta je zdržanie sa hrozby alebo použitia sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti Ukrajiny na základe jej pristúpenia k  Zmluve o nešírení jadrových zbraní v roku 1994. Otázky a záujmy ruskej národnostnej menšiny na Ukrajine treba riešiť politickým dialógom, nie vojenskými prostriedkami. Európske hodnoty predpokladajú aj komplexné a prijateľné riešenie postavenia národnostných menšín,” píše sa v stanovisku KDH.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …