Za strelcami na Majdane stojí opozícia, šokuje minister

Kyjev
Protesty na Ukrajine, Kyjev. PHOTO: Flickr.

KYJEV – Estónsky minister zahraničných vecí Urmas Paer a šéfka diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonová spolu telefonovali o tom, že ostreľovačov, ktorí zabíjali na kyjevskom námestí Nezávislosti, zrejme najala opozícia. Nahrávka bola zverejnená na internete a jej pravosť potvrdilo estónske ministerstvo zahraničia.

Nočné jednanie diplomatov v Paríži

Jednanie v Paríži sa podľa západných diplomatov môže pretiahnuť až do hlbokej noci. Spojené štáty a Rusko nenachádzajú spoločnú reč v sporných otázkach týkajúcich sa Ukrajiny. Zaoberajú sa predovšetkým problematikou stiahnutia ruských vojakov z Krymu.

Uniesli vysokého úradníka, je v poriadku

Ukrajinská pohraničná stráž potvrdila serveru BBC, že vysoký úradník Mikhail Koval bol unesený. Zhruba 40 útočníkov oblečených v cyklistických úboroch, strčilo Kovala do džípa. Úradník telefonoval pohraničnej stráži. Je v poriadku, informovala BBC s odvolaním na agentúru Interfax.

Moderátorka, ktorá kritizovala ruskú okupáciu

Otvorené vystúpenie moderátorky v ruskej štátnej televíznej stanici neostalo bez odozvy. Abby Martinovú, ktorá počas priameho prenosu odsúdila ruskú okupáciu Krymu, posiela televízia priamo na ukrajinský polostrov. Podľa stanice vraj lepšie pochopí situáciu v mieste diania.

Na Krym posielame dvoch vojakov

Slovensko sa zúčastní na práci medzinárodnej inšpekčnej skupiny Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na Ukrajinu, kam posielame dvoch príslušníkov Ozbrojených síl SR. O misiu požiadala Ukrajina v pondelok diplomatickou nótou.

Armáda zažíva nápor brancov

V prípade vojny sú mladí Ukrajinci pripravení chopiť sa zbraní. Dobrovoľníkov je toľko, že náborové centrá dočasne príjem nováčikov pozastavili. Nie je známe, koľko záložníkov doposiaľ armáda do služby povolala. Ide o prísne tajnú informáciu.

Zvláštny splnomocnenec OSN zadržaný na Kryme

Podľa agentúry Interfax bol na Kryme zadržaný zvláštny zástupca generálneho tajomníka OSN Robert Serry. Momentálne je však v bezpečí na hoteli. Ozbrojenci ho neuniesli, ale vyhrážali sa mu. Informáciu potvrdil zástupca generálneho tajomníka Jan Elliason.

Viac..  Europoslanci predĺžili opatrenia na pomoc odvetviu dopravy

Do krymskej krízy vstupujú Spojené štáty a Británia

John Kerry, William Hague a Sergej Lavrov – ministri zahraničných vecí USA, Veľkej Británie a Ruska – sa zhodli na tom, že by mali byť na Krym a východnú Ukrajinu okamžite vyslaní medzinárodní pozorovatelia.

Americká vojenská loď prepláva úžinou Bospor

Turecko dalo na nasledujúce dva dni povolenie americkej vojenskej lodi preplávať Bospor. Informuje o tom server Hurrivet Daily News. Bližšie informácie o americkej lodi neuvádza.

Budúcnosť Ukrajiny je v stávke

Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Dešcicja v Paríži na jednaní ministrov povedal, že budúcnosť regiónu je v stávke. Sme na ceste k dôležitým rozhodnutiam, na ktorých závisí budúcnosť Ukrajiny a možno i celého regiónu, vyhlásil Dešcicja.

Aktivisti prerazili zátarasy, vnikli do úradu

Dve tisícky proruských aktivistov vo východoukrajinskom Donecku prerazili policajné zábrany a vnikli do budovy miestneho úradu. Informoval o tom britský server BBC s odvolaním na agentúru Interfax.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …